• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Paint

Looking to refresh your space with a new coat of paint? PriceRunner helps you find the right paints for your project. Our extensive selection covers millions of products from thousands of brands and retailers. Use our category filters to narrow down your choices based on colour, finish, or price range. Whether you're after a vibrant hue for your living room or a durable exterior option, our filters make it easy to find what you need. Compare prices on various options to ensure you get the best deal. User reviews provide insights to help you make the right decision. Save time and money by exploring all offers in one place. Ready to transform your space? Begin here to discover the perfect paint for your project.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

1000+ products

Show as table
Paint Johnstone's Trade Aqua Guard Satin Colour Match
Trending
Johnstone's Trade Aqua Guard Satin Colour Match
£52.99
1 store
Paint Dulux Trade Diamond Matt Colour Match Wall Paint
Trending
Dulux Trade Diamond Matt Colour Match Wall Paint
£49.49
1 store
Paint Leyland Trade Hardwearing Acrylic Eggshell Emulsion Paint Sun Bronze 5L Wall Paint 5L
Leyland Trade Hardwearing Acrylic Eggshell Emulsion Paint Sun Bronze 5L Wall Paint 5L
Wood, Satin
£78
£15.60/L
1 store
Paint Leyland Trade Wood Metal High Gloss Paint Touch Of Blue 1L
Leyland Trade Wood Metal High Gloss Paint Touch Of Blue 1L
Wood
£36
1 store
Paint Crown Matt Emulsion Paint Pashmina 2.5L
Crown Matt Emulsion Paint Pashmina 2.5L
£18.41
1 store
Paint Barrettine Wood Protective Treatment 5L Light Brown
Barrettine Wood Protective Treatment 5L Light Brown
Water-borne
£29.37
1 store
Paint Optiva 3 Durable Super Flat Matt Paint 3 Litres
Trending
Optiva 3 Durable Super Flat Matt Paint 3 Litres
£75.36
1 store
Paint Ronseal Quick Drying Decking Oil 5 L Natural
Ronseal Quick Drying Decking Oil 5 L Natural
£36.99
1 store
Johnstone's & Ceiling Teal Topaz 2.5L Wall Paint
Johnstone's & Ceiling Teal Topaz 2.5L Wall Paint
Matte
£24.78
1 store
Dulux Trade Heritage Pale Walnut Diamond Eggshell 2.5 Litres
Dulux Trade Heritage Pale Walnut Diamond Eggshell 2.5 Litres
Wood
£92.95
£9.82/L
1 store
V33 Extreme Protection Light Oak Satin Wood Stain 2.5L
V33 Extreme Protection Light Oak Satin Wood Stain 2.5L
Wood
£40.99
1 store
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint 2.5 Litre Black
Sandtex Ultra Smooth Masonry Paint 2.5 Litre Black
£20.39
1 store
Sikkens SIKCF7PLO 1L Cetol Filter 7-Plus Translucent Woodstain Light Oak Woodstain 1L
Sikkens SIKCF7PLO 1L Cetol Filter 7-Plus Translucent Woodstain Light Oak Woodstain 1L
Wood
£34.89
£34.89/L
1 store
Dulux Paints Ready Mixed Silk Chic Shadow 2.5L
Dulux Paints Ready Mixed Silk Chic Shadow 2.5L
£25.72
£10.29/L
1 store
Sadolin Extra Durable Woodstain Mahogany 1 Litre Woodstain
Sadolin Extra Durable Woodstain Mahogany 1 Litre Woodstain
Wood
£24.73
1 store
Dulux Easycare Bathroom Soft Sheen Colours Overtly Olive Wall Paint 2.5L
Trending
Dulux Easycare Bathroom Soft Sheen Colours Overtly Olive Wall Paint 2.5L
£47.10
£18.84/L
1 store
Dulux Tranquil Dawn Satinwood 2.5L
Trending
Dulux Tranquil Dawn Satinwood 2.5L
£37.79
1 store
Dunelm Pacific Matt Emulsion Paint - Blue
Trending
Dunelm Pacific Matt Emulsion Paint - Blue
£36
1 store
Frenchic Pampas 2.5L Wall Paint
Trending
Frenchic Pampas 2.5L Wall Paint
£47.50
1 store
Dunelm Matt Emulsion Wall Paint Old Gold 5L
Trending
Dunelm Matt Emulsion Wall Paint Old Gold 5L
Plaster, Matte
£36
£7.20/L
1 store
Wickes Satin Radiator Spray Paint 400ml
Wickes Satin Radiator Spray Paint 400ml
Spray Paint, Wood, Satin
£8
1 store
Sadolin Decking Oil Protection 2.5L
Sadolin Decking Oil Protection 2.5L
Top Coating
£30.49
£12.20/L
1 store
Protek Royal Exterior Paint 2.5 Litres Antique Teak Woodstain 2.5L
Protek Royal Exterior Paint 2.5 Litres Antique Teak Woodstain 2.5L
Wood
£49
£19.60/L
1 store
Dulux Easycare Bathroom Soft Sheen Emulsion Wall Paint
Dulux Easycare Bathroom Soft Sheen Emulsion Wall Paint
Water-borne, Matte
£26.17
1 store
Nitor All In One 350 g Red
Nitor All In One 350 g Red
£13.90
1 store
Rubio Monocoat Wood Stain Finish 650 ft Walnut
Rubio Monocoat Wood Stain Finish 650 ft Walnut
Wood
£309.34
1 store
Rust-Oleum Gloss Kitchen Cupboard Paint Tester Samples 10 ml
Rust-Oleum Gloss Kitchen Cupboard Paint Tester Samples 10 ml
£7
1 store
Dulux Dulux Heritage Matt Wall Paint
Trending
Dulux Dulux Heritage Matt Wall Paint
Matte
£119.99
1 store
Cuprinol Garden decking floor Woodstain 5L
Trending
Cuprinol Garden decking floor Woodstain 5L
Wood Decking
£37.52
£7.50/L
1 store
Crown Macpherson Trade Acrylic Primer Undercoat Wood Paint
Trending
Crown Macpherson Trade Acrylic Primer Undercoat Wood Paint
Top Coating, Wood
£31.99
£1.69/L
1 store
Paintfactory 3x quick drying primer spray purpose 0.26L
Paintfactory 3x quick drying primer spray purpose 0.26L
Primer, Wood, Metal
£6.99
£26.88/L
1 store
Montana Cans Black Spray Paint 400ml Fluorescent Infra Green
Montana Cans Black Spray Paint 400ml Fluorescent Infra Green
Top Coating, Metal, Matte
£5.75
1 store
Rapide 2 Jet Gloss Spray All Purpose Aerosol
Rapide 2 Jet Gloss Spray All Purpose Aerosol
Metal, Wood
£8.98
1 store
Frenchic Bon Bon Trim
Trending
Frenchic Bon Bon Trim
£16.50
1 store
Barrettine Wood Protective Treatment Holly Green Holly 2.5L
Barrettine Wood Protective Treatment Holly Green Holly 2.5L
£25.52
£10.21/L
1 store
Cuprinol Garden Shades Coastal Mist 2.5L
Cuprinol Garden Shades Coastal Mist 2.5L
£23.32
£9.33/L
1 store
Sandtex Sandtex Trade High Cover Smooth Light Cream Plaster Facade Paint 5L
Sandtex Sandtex Trade High Cover Smooth Light Cream Plaster Facade Paint 5L
£42.15
£8.43/L
1 store
Dulux Satinwood Spiced Honey Palette #4 Dynamite Wood Paint
Dulux Satinwood Spiced Honey Palette #4 Dynamite Wood Paint
Water-borne, Wood
£17.15
1 store
Dulux Heritage Matt Mallard Wall Paint 2.5L
Trending
Dulux Heritage Matt Mallard Wall Paint 2.5L
£49
£19.60/L
3 stores
Kingfisher Thermapaint Anti-Mould Paint
Kingfisher Thermapaint Anti-Mould Paint
Top Coating, Concrete, Matte
£55.94
1 store
Dulux Weathershield Exterior Gloss 750ml 0.75L
Dulux Weathershield Exterior Gloss 750ml 0.75L
Wood, Metal, Glossy
£22.02
£29.36/L
1 store
Osmo Wood Oil Stain 3519 Oil, Woodstain
Osmo Wood Oil Stain 3519 Oil, Woodstain
Water-borne, Wood
£53.73
1 store
Caparol Haftprimer Water Based Adhesion 750ml 2.5l 0.75L
Caparol Haftprimer Water Based Adhesion 750ml 2.5l 0.75L
Top Coating, Wood
£19.99
£26.65/L
1 store
Bedec MSP Multi Surface Soft Roof Paint, Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Bedec MSP Multi Surface Soft Roof Paint, Wood Paint, Metal Paint 0.75L
Top Coating, Water-borne, Plaster, Metal, Wood, Satin
£26.09
£34.79/L
1 store
UV Floor Fluorescent Paint 250 ml Yellow
UV Floor Fluorescent Paint 250 ml Yellow
£22.73
1 store
Zinsser AllCoat Exterior Satin Tinted 2.5L
Zinsser AllCoat Exterior Satin Tinted 2.5L
Top Coating, Wood, Satin
£56.48
£22.59/L
1 store
Dunelm Soft Heather Eggshell Emulsion
Dunelm Soft Heather Eggshell Emulsion
£35
1 store
Zinsser Perma-White Mould Resistant Paint - Interior
Zinsser Perma-White Mould Resistant Paint - Interior
Top Coating
£39.83
1 store

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 74615 products
1

...

232

...

463

465

467

...

1011

...

1555
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Transform your space with the right paint

Choosing the right paint can transform any space, whether you're updating your home or refreshing your garden furniture. With a wide range of options available, it's important to consider your specific needs and preferences. From indoor wall paints to specialised coatings for metal and wood, there's something for everyone.

Leading paint brands

Several brands stand out in the market for their quality and variety. Dulux is a popular brand known for its wide range of colours and finishes. It's ideal for both beginners and experienced decorators. Crown offers durable and easy-to-apply options that are perfect for any room in your home. For outdoor projects, Cuprinol provides excellent protection for wood surfaces, ensuring they look great all year round.

Types of paint finishes

The finish you choose can dramatically affect the look and feel of your space. Semi-glossy finishes are great for areas that need a bit of shine and are easy to clean, making them suitable for kitchens and bathrooms. Matte finishes, on the other hand, offer a more subtle look and are perfect for hiding imperfections on walls. If you're looking for a versatile option, consider water-borne paints—they're low in odour and quick to dry, making them convenient for indoor use.

Specialty paints for unique needs

Sometimes, standard wall paints aren't enough. If you're working on metal surfaces, Hammerite is a good choice for its rust protection and tough finish. For those looking to refresh their living spaces, Wall Paints offer a variety of colours and textures to suit any style. Whether you're aiming for a modern look or a more traditional feel, there's a paint option to match your vision.

Important features to consider

When selecting paint, consider the specific requirements of your project. Indoor use paints should be low in VOCs (volatile organic compounds) to ensure air quality remains high. For top coating, durability and washability are key factors, especially in high-traffic areas. Make sure to check the coverage and drying time as well—this can save you time and effort in the long run.

Practical tips for painting success

Before you start painting, it's crucial to prepare your surfaces properly. Clean and sand surfaces to ensure the paint adheres well. Use primer to create a smooth base, especially on new or bare surfaces. When applying the paint, use the right tools—brushes for detailed work and rollers for larger areas. Remember to follow the manufacturer's instructions for the best results.

Revamp your space with confidence

With so many options available, finding the right paint for your project doesn't have to be daunting. Consider the type of surface, the desired finish, and the specific requirements of your space. Use PriceRunner to compare prices and find the best deal on your next paint purchase. Whether you're tackling a small room or a large outdoor area, the perfect paint is out there waiting for you.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.