• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Lord & Berry Cosmetics

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Cosmetics
  • Eye Makeup
  • Base Makeup
  • Eyebrow Products
  • Lip Products
  • Cosmetic Tools
  • Gift Boxes & Sets

100+ products

Show as table
Lord & Berry Cosmetics Lord & Berry Cream Foundation #8622 Espresso
-51%
Lord & Berry Cream Foundation #8622 Espresso
Foundation, Moisturizing, Vitamins
£12.50
£250.00/L
8 stores
Lord & Berry Cosmetics Lord & Berry ABSOLUTE Bright Satin Lipstick Naked
Lord & Berry ABSOLUTE Bright Satin Lipstick Naked
Lipstick, 1pcs, Long-Lasting, Nourishing, Moisturizing
£19.55
8 stores
Lord & Berry Cosmetics Lord & Berry 2 Phases Waterproof Make Up Remover 150ml
-15%
Lord & Berry 2 Phases Waterproof Make Up Remover 150ml
Makeup Remover, 1pcs, Moisturizing, Waterproof
£15.34
£102.27/L
9 stores
Lord & Berry Cosmetics Lord & Berry Vogue Matte Lipstick #7613 Red Queen
-11%
Lord & Berry Vogue Matte Lipstick #7613 Red Queen
Lipstick, Fragrance Free, Matte, Paraben Free, Moisturizing
£15.54
£17.39
8 stores
Lord & Berry Cosmetics Lord & Berry Bronzer (various colours) Sienna
-11%
Lord & Berry Bronzer (various colours) Sienna
Bronzer
£17.15
£19.19
8 stores
Lord & Berry Cosmetics Lord & Berry Cream Foundation #8621 honey
-11%
Lord & Berry Cream Foundation #8621 honey
Foundation
£18.76
£375.20/L
8 stores
Lord & Berry Cosmetics Lord & Berry Cream Foundation #8619 Almond
-27%
Lord & Berry Cream Foundation #8619 Almond
Foundation, Moisturizing
£18.76
£375.20/L
8 stores
Lord & Berry Cosmetics Lord & Berry Cream Foundation 50Ml Cashew
-11%
Lord & Berry Cream Foundation 50Ml Cashew
Foundation, Nourishing, Moisturizing
£18.76
£20.98
8 stores
Lord & Berry Cream Foundation 50ml
Lord & Berry Cream Foundation 50ml
Foundation, Luster
£21.89
8 stores
Lord & Berry Cream Foundation #8620 Ivory
Lord & Berry Cream Foundation #8620 Ivory
Foundation, Moisturizing
£25.60
£512.00/L
8 stores
Lord & Berry Timeless Kissproof Liquid Lipstick 7G Brave Red
Lord & Berry Timeless Kissproof Liquid Lipstick 7G Brave Red
Lipstick
£20.40
5 stores
Lord & Berry Timeless Perfect Nude
-11%
Lord & Berry Timeless Perfect Nude
Lipstick, Nourishing, Matte, Moisturizing
£15.54
£17.39
8 stores
Lord & Berry Bronzer #8902 Brick
-11%
Lord & Berry Bronzer #8902 Brick
Bronzer, 1pcs, Long-Lasting, Matte
£17.15
£19.18
8 stores
Lord & Berry Silk Kajal Eye Pencil #1002 Nudo
-11%
Lord & Berry Silk Kajal Eye Pencil #1002 Nudo
£10.71
£11.99
7 stores
Lord & Berry Line/Shade Eyeliner 1.4G Dark Black
-11%
Lord & Berry Line/Shade Eyeliner 1.4G Dark Black
£11.79
£13.19
7 stores
Lord & Berry Make-up Eyes Line/Shade Eyeliner 2 g
-11%
Lord & Berry Make-up Eyes Line/Shade Eyeliner 2 g
1pcs, Long-Lasting, Matte
£11.79
£13.19
7 stores
Lord & Berry Ultimate Lip Liner #3041 Vintage Rose
-11%
Lord & Berry Ultimate Lip Liner #3041 Vintage Rose
Lip Liner
£12.32
£13.79
7 stores
Lord & Berry Ultimate Lip Liner 1.3G Ultimate Raspberry
-11%
Lord & Berry Ultimate Lip Liner 1.3G Ultimate Raspberry
Lip Liner
£12.32
£13.79
7 stores
Lord & Berry Ultimate Lip Liner 4.5g Plum3033 One Size
-11%
Lord & Berry Ultimate Lip Liner 4.5g Plum3033 One Size
Lip Liner
£12.32
£13.79
7 stores
Lord & Berry Perfect Eye Brow Ash
-11%
Lord & Berry Perfect Eye Brow Ash
Eyebrow Pencil, Vitamins
£12.86
£14.38
7 stores
Lord & Berry 20100 Maximatte Liptick Crayon Without Shame 1.8g
Lord & Berry 20100 Maximatte Liptick Crayon Without Shame 1.8g
Lipstick, 1pcs, Matte, Long-Lasting
£13.60
7 stores
Lord & Berry Mascare Treatment Mascara
-15%
Lord & Berry Mascare Treatment Mascara
Volumizing, Lengthening, Long-Lasting
£14.31
£16.79
7 stores
Lord & Berry Make-up Eyes Mascara Prodigious Black 9,90 g
-15%
Lord & Berry Make-up Eyes Mascara Prodigious Black 9,90 g
Volumizing, Lengthening
£14.31
£16.79
7 stores
Lord & Berry Absolute Satin Bright Lipstick 4g Peachynude7450
-11%
Lord & Berry Absolute Satin Bright Lipstick 4g Peachynude7450
Lipstick
£15
£16.79
7 stores
Lord & Berry Absolute Bright Satin Lipstick Lover
-11%
Lord & Berry Absolute Bright Satin Lipstick Lover
Lipstick, Nourishing, Anti-Age, Moisturizing
£15
£16.79
7 stores
Lord & Berry Fluid Delicate Micellar Water
-15%
Lord & Berry Fluid Delicate Micellar Water
Makeup Remover
£15.34
£102.27/L
7 stores
Lord & Berry Timeless #6424 Iconic
-11%
Lord & Berry Timeless #6424 Iconic
Lipstick, 1pcs, Moisturizing, Nourishing, Matte, Long-Lasting
£15.54
£2,220.00/L
7 stores
Lord & Berry Luminizer Face Highlighter Champagne Pink
-11%
Lord & Berry Luminizer Face Highlighter Champagne Pink
Highlighter
£15.54
£17.39
7 stores
Lord & Berry Vogue Lipstick #7601 Red
-11%
Lord & Berry Vogue Lipstick #7601 Red
Lipstick, Matte
£15.54
£17.39
7 stores
Lord & Berry Luminizer Highlighter & Concealer Stick
-11%
Lord & Berry Luminizer Highlighter & Concealer Stick
Concealer, 1pcs, Long-Lasting, Moisturizing
£15.54
£17.39
7 stores
Lord & Berry Timeless #6425 Bold Red
-11%
Lord & Berry Timeless #6425 Bold Red
Lipstick, Nourishing, Matte, Moisturizing
£15.54
£17.39
7 stores
Lord & Berry Luminizer Face Highlighter Nude Glow
-11%
Lord & Berry Luminizer Face Highlighter Nude Glow
Highlighter, Shimmer, Luster
£15.54
£17.39
7 stores
Lord & Berry Vogue Lipstick #7607 Red Carpet
-11%
Lord & Berry Vogue Lipstick #7607 Red Carpet
Lipstick, 1pcs, Long-Lasting, Matte
£15.54
£17.39
7 stores
Lord & Berry Timeless Lipstick #6423 Muse
-11%
Lord & Berry Timeless Lipstick #6423 Muse
Lipstick, 1pcs, Nourishing, Matte, Moisturizing, Long-Lasting
£15.54
£2,220.00/L
7 stores
Lord & Berry Powder Blusher 24.1g
-11%
Lord & Berry Powder Blusher 24.1g
Blush
£16.08
£17.98
7 stores
Lord & Berry Blush #8206 Peach
-11%
Lord & Berry Blush #8206 Peach
Blush, Matte
£16.08
£17.98
7 stores
Lord & Berry Blush #8207 Rose
-20%
Lord & Berry Blush #8207 Rose
Blush, 1pcs, Matte, Long-Lasting
£16.08
£20
7 stores
Lord & Berry Touch Up Blotting Powder 9G Translucent
-11%
Lord & Berry Touch Up Blotting Powder 9G Translucent
Powder
£16.08
£17.98
7 stores
Lord & Berry Blush #8213 Camelia
-11%
Lord & Berry Blush #8213 Camelia
Blush, Matte
£16.08
£17.98
7 stores
Lord & Berry Kajal Stick
Lord & Berry Kajal Stick
Eyebrow Pencil, 1pcs, Nourishing, Vitamins
£17
£6,800.00/L
7 stores
Lord & Berry Face Bronzer
-11%
Lord & Berry Face Bronzer
Bronzer
£17.15
£19.18
7 stores
Lord & Berry Powder Bronzer 12G Dune
-11%
Lord & Berry Powder Bronzer 12G Dune
Bronzer
£17.15
£19.18
7 stores
Lord & Berry Jamais Sheer Lipstick Dreamer
Lord & Berry Jamais Sheer Lipstick Dreamer
Lipstick, Nourishing, Paraben Free, Moisturizing
£17.25
£18.40
7 stores
Lord & Berry Vogue Lipstick #7603 China Red
Lord & Berry Vogue Lipstick #7603 China Red
Lipstick, Matte
£18
7 stores
Lord & Berry Smudgeproof Black
Lord & Berry Smudgeproof Black
Waterproof
£18
£19.20
7 stores
Lord & Berry Smudgeproof Black-Brown
Lord & Berry Smudgeproof Black-Brown
Long-Lasting, Waterproof
£18
£19.20
7 stores
Lord & Berry Lip Oil Potion Treatment
Lord & Berry Lip Oil Potion Treatment
Lip Oil, Nourishing, Moisturizing
£19.55
£2,792.86/L
7 stores
Lord & Berry Never Too Much Waterproof Mascara #1356 Black
Lord & Berry Never Too Much Waterproof Mascara #1356 Black
Waterproof, Gluten Free, Paraben Free, Long-Lasting, Nourishing
£20.40
7 stores

Cosmetics: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting cosmetics. Oily skin benefits from oil-free products, while dry skin needs hydrating formulas. If you have sensitive skin, look for hypoallergenic or fragrance-free options. By matching cosmetics to your skin type, you can enhance your complexion and avoid irritation.

Always examine the ingredients list before purchasing cosmetics. Look for natural ingredients if you prefer eco-friendly options or have sensitive skin. Avoid products with potentially harmful chemicals like parabens and sulfates. Being informed about what goes into your cosmetics helps you make healthier choices and ensures they align with your personal values.

Your lifestyle and personal preferences play a significant role in choosing the right cosmetics. If you're always on-the-go, consider multi-purpose products that save time, such as a BB cream with SPF. For those who enjoy experimenting with makeup, opt for brands that offer a wide range of colors and textures. Tailoring your cosmetics to suit your daily routine ensures they work efficiently for you.

COSMETICS

FAQ

Cosmetics are products used to enhance or alter the appearance of the face, fragrance, or texture of the body. They include items like lipstick, mascara, and foundation. Choosing the right cosmetics involves considering your skin type, desired look, and any allergies you may have.

Cosmetics are available in various shades to match different skin tones. To choose the right foundation shade, test it on your jawline in natural light. Consider your undertone: warm, cool, or neutral. Many brands offer guides to help you find your perfect match.

Cosmetics like lipstick and lip gloss enhance lips but differ in texture and finish. Lipstick is typically more pigmented and long-lasting, while lip gloss offers a shiny finish with less color intensity. Choose based on your desired look: bold or subtle.

You’ve viewed 48 out of 180 products

1

34
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

A beginners guide to Korean beauty and skincare

A beginners guide to Korean beauty and skincare

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Gift Ideas for a Beauty Lover

Gift Ideas for a Beauty Lover

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.