• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

MAC Cosmetics

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Cosmetics
  • Eye Makeup
  • Base Makeup
  • Eyebrow Products
  • Lip Products
  • Cosmetic Tools
  • Gift Boxes & Sets

1000+ products

Show as table
MAC Cosmetics MAC Studio Fix Powder Plus Foundation
MAC Studio Fix Powder Plus Foundation
Foundation, Oil Free, Long-Lasting, Matte
£24
£25.50
9 stores
MAC Cosmetics MAC Macstack Waterproof Mascara Black Stack
MAC Macstack Waterproof Mascara Black Stack
Volumizing, Lengthening, Waterproof
£21.60
£1,800.00/L
9+ stores
MAC Cosmetics MAC Macximal Silky Matte Lipstick Mehr
MAC Macximal Silky Matte Lipstick Mehr
Lipstick, Long-Lasting, Matte, Moisturizing, Scented, Nourishing
£16.99
£18.62
9+ stores
MAC Cosmetics MAC MACximal Silky Matte Lipstick Sin
MAC MACximal Silky Matte Lipstick Sin
Lipstick, Nourishing, Long-Lasting, Matte, Moisturizing
£19.38
8 stores
MAC Cosmetics MAC Macximal Silky Matte Lipstick Velvet Teddy
MAC Macximal Silky Matte Lipstick Velvet Teddy
Lipstick, Long-Lasting, Matte, Scented, Nourishing
£15.96
£16.25
9+ stores
MAC Cosmetics MAC Studio Fix Fluid Broad Spectrum SPF15 NC20
-10%
MAC Studio Fix Fluid Broad Spectrum SPF15 NC20
Foundation, 1pcs, Matte, Moisturizing, Oil Free, Waterproof, Paraben Free, Non-Comedogenic, SPF, Long-Lasting
£24
£800.00/L
9+ stores
MAC Cosmetics MAC Lip Pencil Plum
MAC Lip Pencil Plum
Lip Liner, 1pcs, Moisturizing
£16.80
9+ stores
MAC Cosmetics MAC Maximal Matte Mini Lipstick Mehr
MAC Maximal Matte Mini Lipstick Mehr
Lipstick, 1pcs, Nourishing, Matte, Long-Lasting, Moisturizing
£12.80
9 stores
MAC Connect In Colour Eye Shadow Palette Unfiltered Nudes
MAC Connect In Colour Eye Shadow Palette Unfiltered Nudes
12pcs, Long-Lasting, Matte, Shimmer
£35.45
9+ stores
MAC Ximal Silky Matte Lipstick Honeylove
MAC Ximal Silky Matte Lipstick Honeylove
Lipstick, Long-Lasting, Matte, Moisturizing, Nourishing
£15.65
9+ stores
MAC Macximal Silky Matte Lipstick Snob
MAC Macximal Silky Matte Lipstick Snob
Lipstick, Matte, Moisturizing, Nourishing, Long-Lasting
£19.38
9+ stores
MAC Lip Pencil Whirl
MAC Lip Pencil Whirl
Lip Liner, Long-Lasting, Vitamins
£15.45
9+ stores
MAC Extended Play Lash Mascara Gigablack
MAC Extended Play Lash Mascara Gigablack
Curling, Lengthening, Defining, Waterproof, Long-Lasting
£17.60
9+ stores
MAC Mineralize Skinfinish Natural Dark Deep
MAC Mineralize Skinfinish Natural Dark Deep
Powder, Mineral, Matte, Shimmer, Mineral Oil Free, Sulfate Free, Paraben Free, Dermatologically Tested, Vitamins, Non-Comedogenic
£27.20
7 stores
MAC ximal Silky Matte Lipstick Russian Red
MAC ximal Silky Matte Lipstick Russian Red
Lipstick, Long-Lasting, Matte, Moisturizing, Nourishing
£16.45
£16.92
9+ stores
MAC Lip Pencil Spice
-16%
MAC Lip Pencil Spice
Lip Liner, 1pcs, Paraben Free, Long-Lasting, Moisturizing
£13
£15.45
9+ stores
MAC Studio Fix Fluid 24HR Matte Foundation + Oil Control SPF15 NC40
-12%
MAC Studio Fix Fluid 24HR Matte Foundation + Oil Control SPF15 NC40
Foundation, SPF, Paraben Free, Sulfate Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Nourishing, Long-Lasting, Oil Free
£24
£800.00/L
9+ stores
MAC M·A·Cximal Silky Matte Lipstick Ruby Woo
MAC M·A·Cximal Silky Matte Lipstick Ruby Woo
Lipstick, Matte, Moisturizing, Scented, Long-Lasting, Nourishing
£15.96
£17.48
9+ stores
MAC Macximal Silky Matte Lipstick Cool Teddy
MAC Macximal Silky Matte Lipstick Cool Teddy
Lipstick, 1pcs, Moisturizing, Scented, Nourishing, Long-Lasting, Paraben Free, Matte
£16.45
9+ stores
MAC Studio Radiance Moisturizing + Illuminating Silky Primer 30ml
MAC Studio Radiance Moisturizing + Illuminating Silky Primer 30ml
Face Primer, Moisturizing, Shimmer, Vitamins, Luster
£24
£800.00/L
9+ stores
MAC Ximal Sleek Satin Lipstick Sitting Pretty
MAC Ximal Sleek Satin Lipstick Sitting Pretty
Lipstick, Nourishing, Luster, Matte, Long-Lasting, Moisturizing, Scented
£19.12
9+ stores
MAC In Extreme Dimension Lash Mascara 3D Black
MAC In Extreme Dimension Lash Mascara 3D Black
Volumizing, Curling, Lengthening
£14.50
9+ stores
MAC Prep + Prime Lip 1.7g
MAC Prep + Prime Lip 1.7g
Lip Primer, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Moisturizing
£14.91
£15.50
9+ stores
MAC Stack Mascara Black
MAC Stack Mascara Black
1pcs, Lengthening, Volumizing, Sulfate Free, Paraben Free, Long-Lasting
£21.60
£1,800.00/L
9+ stores
MAC Studio Fix Fluid SPF15 C4.5
MAC Studio Fix Fluid SPF15 C4.5
Foundation, SPF, Matte, Moisturizing, Paraben Free, Sulfate Free
£24
£800.00/L
9+ stores
MAC Studio Fix Fluid SPF15 NC15
MAC Studio Fix Fluid SPF15 NC15
Foundation, SPF, Paraben Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Nourishing, Long-Lasting, Oil Free
£16.23
£541.00/L
9+ stores
MAC Fix+ Stay Over Alcohol-Free Long-Lasting Setting Spray 100ml
MAC Fix+ Stay Over Alcohol-Free Long-Lasting Setting Spray 100ml
Setting Spray, Moisturizing, Nourishing, Long-Lasting, Paraben Free, Alcohol Free, Vitamins
£21.25
£212.50/L
9+ stores
MAC Lip Pencil Oak
-16%
MAC Lip Pencil Oak
Lip Liner, 1pcs, Long-Lasting, Moisturizing
£14.18
£16.80
9+ stores
MAC Lip Pencil Ruby Woo
MAC Lip Pencil Ruby Woo
Lip Liner, Paraben Free, Long-Lasting, Matte, Moisturizing
£13.35
9+ stores
MAC Fix+ Original 100ml
MAC Fix+ Original 100ml
Setting Spray, Mineral, Moisturizing, Luster, Vitamins, Alcohol Free
£20.25
£202.50/L
9+ stores
MAC Ximal Silky Matte Lipstick Lady Danger
MAC Ximal Silky Matte Lipstick Lady Danger
Lipstick, Matte, Moisturizing, Scented, Long-Lasting, Nourishing
£19.38
9+ stores
MAC Lip Pencil Nightmoth
MAC Lip Pencil Nightmoth
Lip Liner, Moisturizing
£16.80
7 stores
MAC Eyeshadow Omega
MAC Eyeshadow Omega
Mineral Oil Free, Matte, Long-Lasting, Sulfate Free, Paraben Free, Dermatologically Tested, Gluten Free
£16.45
£16.80
9+ stores
MAC Studio Fix Fluid Foundation SPF15 NC16
MAC Studio Fix Fluid Foundation SPF15 NC16
Foundation, 1pcs, Paraben Free, Dermatologically Tested, Moisturizing, Matte, Sulfate Free, SPF, Oil Free
£24
£800.00/L
9+ stores
MAC Liquidlast 24-Hr Waterproof Liner Point Black
MAC Liquidlast 24-Hr Waterproof Liner Point Black
Sulfate Free, Paraben Free, Long-Lasting, Waterproof, Mineral Oil Free
£16.75
£6,700.00/L
9+ stores
MAC 170 Synthetic Rounded Slant Brush
MAC 170 Synthetic Rounded Slant Brush
Makeup Brush, Foundation Brush, Synthetic Hair
£23.80
9+ stores
MAC Studio Fix Conceal & Correct Palette Light
MAC Studio Fix Conceal & Correct Palette Light
Concealer, Dermatologically Tested
£27
9+ stores
MAC Mini Strobe Cream #01 Pinklite
MAC Mini Strobe Cream #01 Pinklite
Highlighter, Dermatologically Tested, Vitamins, Luster, Shimmer, Moisturizing
£10.99
£732.67/L
9+ stores
MAC Lip Pencil Chestnut
MAC Lip Pencil Chestnut
Lip Liner, 1pcs, Moisturizing, Long-Lasting, Paraben Free
£15.75
£15.95
9+ stores
MAC Studio Radiance Serum Powered Foundation NC14.5
MAC Studio Radiance Serum Powered Foundation NC14.5
Foundation, 1pcs, Luster, Waterproof, Nourishing, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Moisturizing
£19.90
£663.33/L
9+ stores
MAC Pro Longwear Concealer NC30
MAC Pro Longwear Concealer NC30
Concealer, Long-Lasting, Matte, Moisturizing
£20.50
£2,277.78/L
9+ stores
MAC Mineralize Skinfinish Natural Light Plus
MAC Mineralize Skinfinish Natural Light Plus
Powder, Mineral, Vitamins, Shimmer, Dermatologically Tested
£27.20
9+ stores
MAC Ximal Mini Silky Matte Lipstick Everybody's Heroine
MAC Ximal Mini Silky Matte Lipstick Everybody's Heroine
Lipstick, Moisturizing, Long-Lasting, Scented, Matte, Nourishing
£15.05
6 stores
MAC Macximal Sleek Satin Lipstick Paramount
MAC Macximal Sleek Satin Lipstick Paramount
Lipstick, 1pcs, Nourishing, Moisturizing, Scented, Paraben Free
£21.25
£6,246.44/kg
4 stores
MAC MACximal Silky Matte Lipstick Taupe
MAC MACximal Silky Matte Lipstick Taupe
Lipstick, Long-Lasting, Matte, Moisturizing, Nourishing
£16.45
9+ stores
MAC Prep + Prime 24-Hour Extend Eye Base 12ml
MAC Prep + Prime 24-Hour Extend Eye Base 12ml
Mineral Oil Free, Sulfate Free, Gluten Free, Paraben Free, Dermatologically Tested, Vitamins, Non-Comedogenic
£17.75
£1,479.17/L
5 stores
MAC Studio Fix Fluid Broad Spectrum SPF 15
MAC Studio Fix Fluid Broad Spectrum SPF 15
Foundation, 1pcs, SPF, Paraben Free, Matte, Moisturizing, Long-Lasting
£24
£800.00/L
9+ stores
MAC Lip Pencil Burgundy
MAC Lip Pencil Burgundy
Lip Liner, Moisturizing
£15.25
9+ stores

Cosmetics: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting cosmetics. Oily skin benefits from oil-free products, while dry skin needs hydrating formulas. If you have sensitive skin, look for hypoallergenic or fragrance-free options. By matching cosmetics to your skin type, you can enhance your complexion and avoid irritation.

Always examine the ingredients list before purchasing cosmetics. Look for natural ingredients if you prefer eco-friendly options or have sensitive skin. Avoid products with potentially harmful chemicals like parabens and sulfates. Being informed about what goes into your cosmetics helps you make healthier choices and ensures they align with your personal values.

Your lifestyle and personal preferences play a significant role in choosing the right cosmetics. If you're always on-the-go, consider multi-purpose products that save time, such as a BB cream with SPF. For those who enjoy experimenting with makeup, opt for brands that offer a wide range of colors and textures. Tailoring your cosmetics to suit your daily routine ensures they work efficiently for you.

COSMETICS

FAQ

Cosmetics are products used to enhance or alter the appearance of the face, fragrance, or texture of the body. They include items like lipstick, mascara, and foundation. Choosing the right cosmetics involves considering your skin type, desired look, and any allergies you may have.

Cosmetics are available in various shades to match different skin tones. To choose the right foundation shade, test it on your jawline in natural light. Consider your undertone: warm, cool, or neutral. Many brands offer guides to help you find your perfect match.

Cosmetics like lipstick and lip gloss enhance lips but differ in texture and finish. Lipstick is typically more pigmented and long-lasting, while lip gloss offers a shiny finish with less color intensity. Choose based on your desired look: bold or subtle.

You’ve viewed 48 out of 2828 products

1

3

...

31

...

59
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

A beginners guide to Korean beauty and skincare

A beginners guide to Korean beauty and skincare

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Gift Ideas for a Beauty Lover

Gift Ideas for a Beauty Lover

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.