• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Too Cool For School Cosmetics

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Cosmetics
  • Eye Makeup
  • Base Makeup
  • Lip Products
  • Eyebrow Products
  • Cosmetic Tools
  • Gift Boxes & Sets

44 products

Show as table
Too Cool For School Cosmetics Too Cool For School TAG Velvet Cover Cushion - Pale Light
Too Cool For School TAG Velvet Cover Cushion - Pale Light
Foundation, Long-Lasting, SPF
£6.41
2 stores
Too Cool For School Cosmetics Too Cool For School By Rodin Blusher 8.7g De Peche
Too Cool For School By Rodin Blusher 8.7g De Peche
Blush, Long-Lasting
£6.59
2 stores
Too Cool For School Cosmetics Too Cool For School Artclass By Rodin Classic
Too Cool For School Artclass By Rodin Classic
Contouring, 3pcs, Long-Lasting
£24.99
2 stores
Too Cool For School Cosmetics Too Cool For School Watery Blur Primer 30ml
Too Cool For School Watery Blur Primer 30ml
Face Primer, Moisturizing
£7.51
£250.33/L
2 stores
Too Cool For School Cosmetics Too Cool For School Artclass Frottage Pencil - 14 Colors
Trending
Too Cool For School Artclass Frottage Pencil - 14 Colors
£10.62
2 stores
Too Cool For School Cosmetics Too Cool For School Bleach Brow Cara Maxy Brown
Too Cool For School Bleach Brow Cara Maxy Brown
Eyebrow Product
£4.69
1 store
Too Cool For School Cosmetics Too Cool For School Bleach Brow Cara Soft - Brown
Too Cool For School Bleach Brow Cara Soft - Brown
Eyebrow Product
£4.69
1 store
Too Cool For School Cosmetics Too Cool For School Verre Color Gloss - 6 Colors
Too Cool For School Verre Color Gloss - 6 Colors
Lip Gloss, Gloss, Shimmer
£5
1 store
Too Cool For School Art Class Frottage Pencil Peony Tea - Pink
Trending
Too Cool For School Art Class Frottage Pencil Peony Tea - Pink
£5.33
1 store
Too Cool For School Artist Vegan Define Blender Brush - No Color
Too Cool For School Artist Vegan Define Blender Brush - No Color
Makeup Brush, 1pcs
£5.50
1 store
Too Cool For School Sway Lip Velvet - Red Way
Too Cool For School Sway Lip Velvet - Red Way
Lip Product, Long-Lasting
£5.69
1 store
Too Cool For School Perfect Day Makeup Fixer 50ml
Too Cool For School Perfect Day Makeup Fixer 50ml
Setting Spray
£6.41
£128.20/L
1 store
Too Cool For School Artclass - Glam
Too Cool For School Artclass - Glam
Highlighter, Luster
£6.59
1 store
Too Cool For School Artclass By Rodin Blusher - De Berry
Too Cool For School Artclass By Rodin Blusher - De Berry
Blush, Long-Lasting
£6.69
1 store
Too Cool For School Artclass By Rodin Blusher - Nude
Too Cool For School Artclass By Rodin Blusher - Nude
Blush
£6.69
1 store
Too Cool For School Artclass By Rodin Dual Contour Stick Warm Duo - Brown
Too Cool For School Artclass By Rodin Dual Contour Stick Warm Duo - Brown
Contouring
£6.86
1 store
Too Cool For School Artclass By Rodin Dual Contour Stick - Brown
Too Cool For School Artclass By Rodin Dual Contour Stick - Brown
Contouring
£6.86
1 store
Too Cool For School Artist Vegan Face Point Brush 1 pc
Too Cool For School Artist Vegan Face Point Brush 1 pc
Makeup Brush, 1pcs, Synthetic Hair
£7.43
Out of stock
Too Cool For School Veiled Contour Cinnamon Malt Brown
Too Cool For School Veiled Contour Cinnamon Malt Brown
Contouring
£7.59
1 store
Too Cool For School Veiled Contour Fog Ash - Brown
Too Cool For School Veiled Contour Fog Ash - Brown
Contouring
£7.59
1 store
Too Cool For School Veiled Contour Hazel Brown
Too Cool For School Veiled Contour Hazel Brown
Contouring
£7.59
1 store
Too Cool For School Art Class Eye Glitz Bubbly Angel 2ea - Black
Too Cool For School Art Class Eye Glitz Bubbly Angel 2ea - Black
Eye Makeup, 2pcs
£7.69
1 store
Too Cool For School Artclass By Rodin Highlighter 3 Types 2026 Version - Glam
Too Cool For School Artclass By Rodin Highlighter 3 Types 2026 Version - Glam
Base Makeup, Long-Lasting
£7.81
1 store
Too Cool For School TAG Velvet Setting Fixer 100ml
Too Cool For School TAG Velvet Setting Fixer 100ml
Setting Spray
£8.01
£80.10/L
1 store
Too Cool For School Artclass Modern - 9.5g
Too Cool For School Artclass Modern - 9.5g
Contouring
£8.03
1 store
Too Cool For School Artclass By Rodin Finish Setting Powder - No Color
Too Cool For School Artclass By Rodin Finish Setting Powder - No Color
Powder
£8.48
1 store
Too Cool For School Artclass By Rodin Blusher - Brown
Too Cool For School Artclass By Rodin Blusher - Brown
Blush, 3pcs
£8.64
1 store
Too Cool For School Veil Skin Tint 4 Colors Beige
Too Cool For School Veil Skin Tint 4 Colors Beige
Foundation, Vitamins
£10.27
£293.43/L
1 store
Too Cool For School Artclass Frottage Palette Softy Pink - Multi
Too Cool For School Artclass Frottage Palette Softy Pink - Multi
Matte
£11.29
1 store
Too Cool For School Sway Lip Velvet 3.3g 05 Rosy Oat - 11 Colors
Too Cool For School Sway Lip Velvet 3.3g 05 Rosy Oat - 11 Colors
Lipstick, 1pcs, Long-Lasting, Matte
£11.88
1 store
Too Cool For School Air Fit Cushion With Refill Beige
Too Cool For School Air Fit Cushion With Refill Beige
Base Makeup, 2pcs, Long-Lasting
£11.99
1 store
Too Cool For School Fixing Dew Cushion SPF50+ PA+++++ With Refill Warm Ivory Beige
Too Cool For School Fixing Dew Cushion SPF50+ PA+++++ With Refill Warm Ivory Beige
Base Makeup, 2pcs, SPF
£11.99
1 store
Too Cool For School Artclass Frottage Palette Milk Smore - Multi
Too Cool For School Artclass Frottage Palette Milk Smore - Multi
Glitter, Matte
£12.23
1 store
Too Cool For School Artclass Frottage Palette Peach Plain - Multi
Too Cool For School Artclass Frottage Palette Peach Plain - Multi
Glitter
£13.39
1 store
Too Cool For School Air Fit Cushion With Refill - Beige
Too Cool For School Air Fit Cushion With Refill - Beige
Foundation, 2pcs
£14.19
1 store
Too Cool For School Air Fit Cushion With Refill Warm Ivory - Beige
Too Cool For School Air Fit Cushion With Refill Warm Ivory - Beige
Foundation, 2pcs, Matte
£14.19
1 store
Too Cool For School Sway Lip Velvet 3.3g 11 Roasting Fig - 11 Colors
Too Cool For School Sway Lip Velvet 3.3g 11 Roasting Fig - 11 Colors
Lipstick, 1pcs, Long-Lasting, Matte
£14.21
1 store
Too Cool For School Smudging Edge Liner 4 Colors
Too Cool For School Smudging Edge Liner 4 Colors
Eye Makeup, Long-Lasting
£14.50
1 store
Too Cool For School Art Class Eye Glitz Bubbly Angel 4ea - Black
Too Cool For School Art Class Eye Glitz Bubbly Angel 4ea - Black
Eye Makeup, 4pcs
£15.09
1 store
Too Cool For School Air Fit Cushion With Refill - Beige
Too Cool For School Air Fit Cushion With Refill - Beige
Foundation, 2pcs, Long-Lasting, Moisturizing
£26
1 store
Too Cool For School Fixing Blur Lip Tint - 4.5g
Too Cool For School Fixing Blur Lip Tint - 4.5g
Lip Product
£29.99
1 store
Too Cool For School Artclass Frottage Pencil #13 Tender Brown
Too Cool For School Artclass Frottage Pencil #13 Tender Brown
£30.90
1 store
Too Cool For School Artclass Brow Designing Pencil 3 Colors #01 Grey Brown
Too Cool For School Artclass Brow Designing Pencil 3 Colors #01 Grey Brown
Eyebrow Pencil, Long-Lasting
£6.13
Out of stock
Too Cool For School Tag Velvet Fixing Foundation Light Beige
Too Cool For School Tag Velvet Fixing Foundation Light Beige
Foundation, 1pcs, Long-Lasting, SPF
£6.41
Out of stock

Cosmetics: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting cosmetics. Oily skin benefits from oil-free products, while dry skin needs hydrating formulas. If you have sensitive skin, look for hypoallergenic or fragrance-free options. By matching cosmetics to your skin type, you can enhance your complexion and avoid irritation.

Always examine the ingredients list before purchasing cosmetics. Look for natural ingredients if you prefer eco-friendly options or have sensitive skin. Avoid products with potentially harmful chemicals like parabens and sulfates. Being informed about what goes into your cosmetics helps you make healthier choices and ensures they align with your personal values.

Your lifestyle and personal preferences play a significant role in choosing the right cosmetics. If you're always on-the-go, consider multi-purpose products that save time, such as a BB cream with SPF. For those who enjoy experimenting with makeup, opt for brands that offer a wide range of colors and textures. Tailoring your cosmetics to suit your daily routine ensures they work efficiently for you.

COSMETICS

FAQ

Cosmetics are products used to enhance or alter the appearance of the face, fragrance, or texture of the body. They include items like lipstick, mascara, and foundation. Choosing the right cosmetics involves considering your skin type, desired look, and any allergies you may have.

Cosmetics are available in various shades to match different skin tones. To choose the right foundation shade, test it on your jawline in natural light. Consider your undertone: warm, cool, or neutral. Many brands offer guides to help you find your perfect match.

Cosmetics like lipstick and lip gloss enhance lips but differ in texture and finish. Lipstick is typically more pigmented and long-lasting, while lip gloss offers a shiny finish with less color intensity. Choose based on your desired look: bold or subtle.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

A beginners guide to Korean beauty and skincare

A beginners guide to Korean beauty and skincare

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Gift Ideas for a Beauty Lover

Gift Ideas for a Beauty Lover

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.