• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Fred Hayman Fragrances

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Body Mists
  • Eau de Cologne
Product Properties

22 products

Show as table
Fred Hayman Fragrances Fred Hayman Hollywood EdT 100ml
Trending
Fred Hayman Hollywood EdT 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£30.08
£300.80/L
2 stores
Fred Hayman Fragrances Fred Hayman 273 EdP 75ml
Fred Hayman 273 EdP 75ml
Eau de Parfum, Woman, 75ml
£34.81
£464.13/L
2 stores
Fred Hayman Fragrances Fred Hayman Touch Eau de Toilette Spray 3.3 oz
Fred Hayman Touch Eau de Toilette Spray 3.3 oz
Eau De Toilette, Man
£15.11
£161.51/kg
1 store
Fred Hayman Fragrances Fred Hayman 273 Rodeo Drive EDP Spray 1.7 oz
Fred Hayman 273 Rodeo Drive EDP Spray 1.7 oz
Eau de Parfum, Woman
£15.71
£325.97/kg
1 store
Fred Hayman Fragrances Fred Hayman Eau De Parfum Spray 1 Ounces
Fred Hayman Eau De Parfum Spray 1 Ounces
Eau de Parfum, Woman
£25.89
1 store
Fred Hayman Fragrances Fred Hayman Touch with Love Eau De Parfum Spray for Women 50ml
Fred Hayman Touch with Love Eau De Parfum Spray for Women 50ml
Eau de Parfum, Woman, Man, 50ml
£27.64
£552.80/L
1 store
Fred Hayman Fragrances Fred Hayman Touch for Men EdT 100ml
Fred Hayman Touch for Men EdT 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£30.49
£304.90/L
1 store
Fred Hayman Fragrances Fred Hayman Hollywood 3.40 Ounce 100ml
Fred Hayman Hollywood 3.40 Ounce 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£31.05
£310.50/L
1 store
Fred Hayman 273 Red EdC 75ml
Fred Hayman 273 Red EdC 75ml
Eau de Cologne, Man, 75ml
£31.24
£416.53/L
1 store
Fred Hayman Touch Eau de Toilette Spray 100ml
Fred Hayman Touch Eau de Toilette Spray 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£34
£340.00/L
Fred Hayman Touch Eau De Toilette Spray 3.4 Oz 100 Ml
Fred Hayman Touch Eau De Toilette Spray 3.4 Oz 100 Ml
Eau De Toilette
£36.68
1 store
Fred Hayman Hollywood Eau de Parfum Spray 50ml
Fred Hayman Hollywood Eau de Parfum Spray 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£37.79
£755.80/L
1 store
Fred Hayman 273 Eau De Parfum Spray 75ml
Fred Hayman 273 Eau De Parfum Spray 75ml
Eau de Parfum, Woman, Man, 75ml
£37.99
£506.53/L
1 store
Fred Hayman 273 Red EdP 75ml
Fred Hayman 273 Red EdP 75ml
Eau de Parfum, Woman, 75ml
£38.61
£514.80/L
1 store
Fred Hayman 273 Red Edp Spray 2.5 oz
Fred Hayman 273 Red Edp Spray 2.5 oz
Eau de Parfum, Woman
£38.83
1 store
Fred Hayman Hayman With Love Eau De Parfum 75ml
Fred Hayman Hayman With Love Eau De Parfum 75ml
Eau de Parfum, Woman, Man, 75ml
£41.15
£548.67/L
1 store
Fred Hayman Touch EdT 100ml
Fred Hayman Touch EdT 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£41.24
£412.40/L
1 store
Fred Hayman Touch Gift Set 3.4 oz EDT Spary 6.7 oz Body Lotion
Fred Hayman Touch Gift Set 3.4 oz EDT Spary 6.7 oz Body Lotion
Gift Box, Woman
£43.99
1 store
Fred Hayman Touch Fred Hayman for Men Eau De Toilette 50ml
Fred Hayman Touch Fred Hayman for Men Eau De Toilette 50ml
Eau De Toilette, Man, 50ml
£45.35
£907.00/L
1 store
Fred Hayman Blair 273 Perfume Spray for Women by Fred Hayman 75ml
Fred Hayman Blair 273 Perfume Spray for Women by Fred Hayman 75ml
Eau de Parfum, Woman, 75ml
£45.49
£606.53/L
1 store
Fred Hayman 2.5 oz Eau De Parfum Spray For Women 75ml
Fred Hayman 2.5 oz Eau De Parfum Spray For Women 75ml
Eau de Parfum, Woman, 75ml
£48.18
£642.40/L
1 store
Fred Hayman Hollywood Star Eau De Perfume Spray 100 ml for Women 100ml
Fred Hayman Hollywood Star Eau De Perfume Spray 100 ml for Women 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£58.79
£587.90/L
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.