• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Head Fragrances

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

21 products

Show as table
Head Fragrances Head Women 3 Pc Gift Set Bliss Elite Spark EDT 50ml
Head Women 3 Pc Gift Set Bliss Elite Spark EDT 50ml
Gift Box, Woman
£7.04
9+ stores
Head Fragrances Head Elite 2 Piece Gift Set Eau De Toilette 100ml Fragrance Mist 240ml
Head Elite 2 Piece Gift Set Eau De Toilette 100ml Fragrance Mist 240ml
Gift Box, Woman
£5.68
9 stores
Head Fragrances Head Spark Eau De Toilette 100ml Fragrance Mist 240ml Gift Set For Her 100ml
Head Spark Eau De Toilette 100ml Fragrance Mist 240ml Gift Set For Her 100ml
Gift Box, Woman
£5.69
8 stores
Head Fragrances Head Men 3 Piece Gift Set (Attitude, Fire, Motion) EDT 3x50ml
Head Men 3 Piece Gift Set (Attitude, Fire, Motion) EDT 3x50ml
Gift Box, Man
£7.04
8 stores
Head Fragrances Head Fire Pour Homme Eau De Toilette Spray 50.3ml
Head Fire Pour Homme Eau De Toilette Spray 50.3ml
Eau De Toilette, 50.28ml
£5.99
£119.13/L
7 stores
Head Fragrances Head Spark Pour Femme Eau de Toilette Spray 50ml 50.3ml
Head Spark Pour Femme Eau de Toilette Spray 50ml 50.3ml
Eau De Toilette, Woman, 50.28ml
£5.99
£119.13/L
7 stores
Head Fragrances Head Bliss Woman Eau de Toilette Spray 50ml 50.3ml
Head Bliss Woman Eau de Toilette Spray 50ml 50.3ml
Eau De Toilette, Woman, 50.28ml
£5.99
£119.13/L
7 stores
Head Fragrances Head Elite Edt 100ml
Head Elite Edt 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£7.99
£79.90/L
7 stores
Head Fire 2 Piece Gift Set EDT 100ml
Head Fire 2 Piece Gift Set EDT 100ml
Gift Box, Man
£5.75
8 stores
Head Eau De Toilette 100ml Shower Gel 150ml Gift Set For Him 101ml
Head Eau De Toilette 100ml Shower Gel 150ml Gift Set For Him 101ml
Eau De Toilette, Man, 101ml
£5.75
8 stores
Head 2 Piece Gift Set Eau De Toilette 100ml Deodorant Spray 200ml
Head 2 Piece Gift Set Eau De Toilette 100ml Deodorant Spray 200ml
Gift Box, Man
£5.75
7 stores
Head Elite Pour Femme Eau De Toilette 50ml 50.3ml
Head Elite Pour Femme Eau De Toilette 50ml 50.3ml
Eau De Toilette, Woman, 50.28ml
£5.99
£119.13/L
7 stores
Head Attitude Homme Eau de Toilette Spray 50ml 50.3ml
Head Attitude Homme Eau de Toilette Spray 50ml 50.3ml
Eau De Toilette, Man, 50.28ml
£5.99
£119.13/L
6 stores
Head Motion Eau de Toilette Spray 50ml 50.3ml
Head Motion Eau de Toilette Spray 50ml 50.3ml
Eau De Toilette, Man, 50.28ml
£5.99
£119.13/L
6 stores
Head Bliss Perfume 100 ml De Toilette Spray for Women 101ml
Head Bliss Perfume 100 ml De Toilette Spray for Women 101ml
Eau De Toilette, Woman, 101ml
£11.44
£114.40/L
2 stores
Head Spark Edt 100ml
-16%
Head Spark Edt 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£7.08
£70.80/L
2 stores
Head Motion Edt 100ml
-16%
Head Motion Edt 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£7.13
£71.30/L
1 store
Head Spark Gift Set 100ml Edt Spray Fragrance Mist 240ml
Head Spark Gift Set 100ml Edt Spray Fragrance Mist 240ml
Gift Box
£10.80
1 store
Head Motion Gift Set 100ml Edt Spray Deodorant
Head Motion Gift Set 100ml Edt Spray Deodorant
Gift Box, Unisex
£10.80
1 store
Head Fire Gift Set 100ml Edt Spray Deodorant
Head Fire Gift Set 100ml Edt Spray Deodorant
Gift Box, Man
£10.80
1 store
Head Men Gift Set Attitude 50ml Edt Spray
Head Men Gift Set Attitude 50ml Edt Spray
Gift Box, Man
£14.44
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.