• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Fragrances

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

1000+ products

Show as table
Fragrances Creed Aventus EdP 100ml
200+
200+ watching
Creed Aventus EdP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£249.99
£2,499.90/L
9+ stores
Fragrances Montblanc Explorer EdP 100ml
100+
100+ watching
Montblanc Explorer EdP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£43.95
£439.50/L
9+ stores
Fragrances Yves Saint Laurent Black Opium EdP 90ml
100+
100+ watching
Yves Saint Laurent Black Opium EdP 90ml
Eau de Parfum, Woman, 90ml
£79.70
£885.56/L
9+ stores
Fragrances Lancôme La Vie Est Belle EdP 100ml
100+
100+ watching
Lancôme La Vie Est Belle EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£65.17
£651.70/L
9+ stores
Fragrances HUGO BOSS Hugo Orange Woman EdT 75ml
Popular
HUGO BOSS Hugo Orange Woman EdT 75ml
Eau De Toilette, Woman, 75ml
£23.45
£312.67/L
9+ stores
Fragrances Prada Paradoxe EdP 90ml
Prada Paradoxe EdP 90ml
Eau de Parfum, Woman, 90ml
£94.65
£1,051.67/L
9+ stores
Fragrances Carolina Herrera La Bomba Eau de Parfum Spray 80ml Red 80ml
Carolina Herrera La Bomba Eau de Parfum Spray 80ml Red 80ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, 80ml
£77.75
£971.88/L
9+ stores
Fragrances Clinique Aromatics Elixir EdP 100ml
Clinique Aromatics Elixir EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£26
£260.00/L
9+ stores
Tom Ford Oud Wood EdP 50ml
Tom Ford Oud Wood EdP 50ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 50ml
£152.25
£3,045.00/L
9+ stores
Armaf Club De Nuit Intense for Men EdP 200ml
50+
50+ watching
Armaf Club De Nuit Intense for Men EdP 200ml
Eau de Parfum, Man, 200ml
£45.90
£229.50/L
9+ stores
Prada Paradigme EdP 100ml
Prada Paradigme EdP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£81.84
£818.40/L
9+ stores
Yves Saint Laurent Myslf EdP 100ml
100+
100+ watching
Yves Saint Laurent Myslf EdP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£75
£750.00/L
9+ stores
Montblanc Explorer Extreme Parfum 100ml
Montblanc Explorer Extreme Parfum 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£49.95
£499.50/L
9+ stores
Xerjoff XJ 1861 Naxos EdP 100ml
100+
100+ watching
Xerjoff XJ 1861 Naxos EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, Man, Unisex, 100ml
£149.95
£1,499.50/L
9+ stores
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 198ml
Eau De Toilette, Man, 198ml
£40.95
£206.82/L
9+ stores
Carolina Herrera Good Girl Blush EdP 50ml
Carolina Herrera Good Girl Blush EdP 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£55.78
£1,115.60/L
9+ stores
Afnan 9 PM EdP 100ml
100+
100+ watching
Afnan 9 PM EdP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£20.55
£205.50/L
9+ stores
Calvin Klein Eternity Moment EdP 100ml
Calvin Klein Eternity Moment EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£21.16
£211.60/L
9+ stores
Dolce & Gabbana Light Blue Women EdT 100ml
Dolce & Gabbana Light Blue Women EdT 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£45.95
£459.50/L
9+ stores
Joop! Homme EdT 200ml
Joop! Homme EdT 200ml
Eau De Toilette, Man, 200ml
£22.12
£110.60/L
9+ stores
Marc Jacobs Daisy EdT 50ml
Marc Jacobs Daisy EdT 50ml
Eau De Toilette, Woman, 50ml
£33.75
£675.00/L
9+ stores
Dolce & Gabbana The One for Men EdP 100ml
100+
100+ watching
Dolce & Gabbana The One for Men EdP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£48.95
£489.50/L
9+ stores
Yves Saint Laurent Y Men EdP 100ml
200+
200+ watching
Yves Saint Laurent Y Men EdP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£75.95
£759.50/L
9+ stores
Emporio Armani She EdP 100ml
Emporio Armani She EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£40
£400.00/L
9+ stores
Yves Saint Laurent Y Men EdP 60ml
100+
100+ watching
Yves Saint Laurent Y Men EdP 60ml
Eau de Parfum, Man, 60ml
£54.78
£913.00/L
9+ stores
Valentino Born in Roma Donna EdP 30ml
Valentino Born in Roma Donna EdP 30ml
Eau de Parfum, Woman, 30ml
£47.32
£1,577.33/L
9+ stores
Creed Aventus EdP 50ml
100+
100+ watching
Creed Aventus EdP 50ml
Eau de Parfum, Man, 50ml
£187
£3,740.00/L
9+ stores
Lattafa Asad EdP 100ml
-22%
Lattafa Asad EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 100ml
£13.19
£131.90/L
9+ stores
HUGO BOSS The Scent Elixir EdP 100ml
HUGO BOSS The Scent Elixir EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£69.38
£693.80/L
9+ stores
Rabanne Pure XS for Her EdP 50ml
Rabanne Pure XS for Her EdP 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£32.84
£656.80/L
9+ stores
Calvin Klein Obsession EdP 100ml
Calvin Klein Obsession EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£18.89
£188.90/L
9+ stores
Issey Miyake L'Eau D'Issey EdT 50ml
Issey Miyake L'Eau D'Issey EdT 50ml
Eau De Toilette, Woman, 50ml
£20.99
£419.80/L
9+ stores
Guerlain Insolence EdP 75ml
Guerlain Insolence EdP 75ml
Eau de Parfum, Woman, 75ml
£77.75
£1,036.67/L
9+ stores
Estée Lauder Youth Dew EdP 67ml
Estée Lauder Youth Dew EdP 67ml
Eau de Parfum, Woman, 67ml
£19.44
£290.15/L
9+ stores
Prada Paradoxe Intense EdP 30ml
Prada Paradoxe Intense EdP 30ml
Eau de Parfum, Woman, 30ml
£53.66
£1,788.67/L
9+ stores
Michael Kors Sexy Amber EdP 101ml
Michael Kors Sexy Amber EdP 101ml
Eau de Parfum, Woman, 101ml
£28.45
£281.68/L
9+ stores
Viktor & Rolf SpiceBomb Extreme EdP 50ml
100+
100+ watching
Viktor & Rolf SpiceBomb Extreme EdP 50ml
Eau de Parfum, Man, 50ml
£47.72
£954.40/L
9+ stores
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 100ml
HUGO BOSS Boss Bottled Night EdT 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£29.65
£296.50/L
9+ stores
Yves Saint Laurent MYSLF EdP 60 ml 60ml
Yves Saint Laurent MYSLF EdP 60 ml 60ml
Eau de Parfum, Man, 60ml
£58.41
£973.50/L
9+ stores
Gucci Guilty Pour Femme EdP 90ml
Gucci Guilty Pour Femme EdP 90ml
Eau de Parfum, Unisex, Woman, 90ml
£59.99
£666.56/L
9+ stores
Jean Paul Gaultier Le Beau Intense EdP 125ml
50+
50+ watching
Jean Paul Gaultier Le Beau Intense EdP 125ml
Eau de Parfum, Man, 125ml
£76
£608.00/L
9+ stores
Davidoff Cool Water Man EdT 200ml
Davidoff Cool Water Man EdT 200ml
Eau De Toilette, Man, 200ml
£25.95
£129.75/L
9+ stores
Lattafa Khamrah Qahwa EdP 100 ml 100ml
Lattafa Khamrah Qahwa EdP 100 ml 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 100ml
£23.15
£231.50/L
9+ stores
Lattafa Badee Al Oud Oud for Glory EdP 100ml
Lattafa Badee Al Oud Oud for Glory EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 100ml
£14.75
£147.50/L
9+ stores
Marc Jacobs Daisy EdT 100ml
Marc Jacobs Daisy EdT 100ml
Eau De Toilette, Woman, Unisex, 100ml
£49.95
£499.50/L
9+ stores
Jean Paul Gaultier La Belle EdP 100ml
Jean Paul Gaultier La Belle EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£80.03
£800.30/L
9+ stores
Yves Saint Laurent Black Opium EdP 30ml
Yves Saint Laurent Black Opium EdP 30ml
Eau de Parfum, Woman, 30ml
£43.94
£1,464.67/L
9+ stores
Dolce & Gabbana 3 L'Impératrice EdT 100ml
Dolce & Gabbana 3 L'Impératrice EdT 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£31.95
£319.50/L
9+ stores

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 1263 products
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.