• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

ShaveSafe Shaving Accessories

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Shaving Accessories
  • Beard Care
  • Razors & Razor Blades
  • Shaving Foams & Shaving Creams
  • Shaver Cleaners

16 products

Show as table
ShaveSafe Shaving Accessories ShaveSafe Normal Skin Shaving Cream 200ml
ShaveSafe Normal Skin Shaving Cream 200ml
Shaving Cream, 200ml, Paraben Free, Ingrown Hairs
£16.99
£84.95/L
3 stores
ShaveSafe Shaving Accessories ShaveSafe Razor
ShaveSafe Razor
Cartridge Razor, Lotion Strips, Aloe Vera
£8.45
2 stores
ShaveSafe Shaving Accessories ShaveSafe Razor Heads 4-pack
ShaveSafe Razor Heads 4-pack
Razor Blade, 4pcs, Lotion Strips, Aloe Vera
£10.99
2 stores
ShaveSafe Shaving Accessories ShaveSafe Woman Shaving Gel 100ml
ShaveSafe Woman Shaving Gel 100ml
Shaving Gel, 100ml, Antibacterial, Paraben Free, Ingrown Hairs, Fragrance Free
£10.99
£109.90/L
2 stores
ShaveSafe Shaving Accessories ShaveSafe Shaving Foam Sensitive Skin 200ml
ShaveSafe Shaving Foam Sensitive Skin 200ml
Shaving Foam, 200ml, Softening, Antibacterial, Paraben Free, Ingrown Hairs, Fragrance Free
£16.99
£84.95/L
2 stores
ShaveSafe Shaving Accessories ShaveSafe Razor Holder Black
ShaveSafe Razor Holder Black
Shaving Stand
£3.25
1 store
ShaveSafe Shaving Accessories ShaveSafe Travel Case
ShaveSafe Travel Case
£5.75
1 store
ShaveSafe Shaving Accessories ShaveSafe Sensitive Skin Shaving Cream 100ml
ShaveSafe Sensitive Skin Shaving Cream 100ml
Shaving Cream, 100ml, Paraben Free, Ingrown Hairs
£10.99
£109.90/L
1 store
ShaveSafe Normal Skin Shaving Cream 100ml
ShaveSafe Normal Skin Shaving Cream 100ml
Shaving Cream, 100ml, Paraben Free, Ingrown Hairs
£11.25
£112.50/L
1 store
ShaveSafe Man Shaving Gel 100ml
ShaveSafe Man Shaving Gel 100ml
Shaving Gel, 100ml, Fragrance Free, Paraben Free, Ingrown Hairs, Softening, Antibacterial
£11.75
£117.50/L
1 store
ShaveSafe Man Shaving Foam Normal Skin 100ml
ShaveSafe Man Shaving Foam Normal Skin 100ml
Shaving Foam, 100ml, Softening, Antibacterial, Paraben Free, Ingrown Hairs, Fragrance Free
£11.95
£119.50/L
1 store
ShaveSafe Man Shaving Foam Sensitive Skin 100ml
ShaveSafe Man Shaving Foam Sensitive Skin 100ml
Shaving Foam, 100ml, Softening, Antibacterial, Paraben Free, Ingrown Hairs, Fragrance Free
£12.95
£129.50/L
1 store
ShaveSafe Man Shaving Foam Sensitive Skin 200ml
ShaveSafe Man Shaving Foam Sensitive Skin 200ml
Shaving Foam, 200ml, Softening, Antibacterial, Paraben Free, Ingrown Hairs, Fragrance Free
£17.95
£89.75/L
1 store
ShaveSafe Man Shaving Foam Normal Skin 200ml
ShaveSafe Man Shaving Foam Normal Skin 200ml
Shaving Foam, 200ml, Softening, Antibacterial, Paraben Free, Ingrown Hairs, Fragrance Free
£18.25
£91.25/L
1 store
ShaveSafe Man Aftershave Repair Balm 50ml
ShaveSafe Man Aftershave Repair Balm 50ml
After Shave, 50ml, Soothing, Cooling, Softening, Antibacterial, Paraben Free, Ingrown Hairs, Nourishing, Aloe Vera
£19.75
£395.00/L
1 store
ShaveSafe Man The Ultimate Shaving Kit Gift Set 50 ml 100 ml 1 pcs
ShaveSafe Man The Ultimate Shaving Kit Gift Set 50 ml 100 ml 1 pcs
100ml
£40.25
£402.50/L
1 store

Shaving Accessories: 3 things to consider before buying

When choosing shaving accessories, it's crucial to consider your skin type. If you have sensitive skin, opt for products labeled as hypoallergenic or designed for sensitive skin to minimize irritation. For oily skin, look for accessories that help control oil and prevent breakouts. Understanding your skin type helps you select the right razors, creams, and aftershaves that will enhance your shaving experience while keeping your skin healthy.

The type of blade you choose can significantly impact your shaving routine. Safety razors offer a close shave and are cost-effective in the long run, but they require some skill to use. Cartridge razors are user-friendly and convenient for quick shaves. Electric shavers provide speed and comfort with minimal risk of cuts. Determine which blade suits your lifestyle and shaving habits best to ensure a smooth and efficient shave.

Investing in quality maintenance products is just as important as choosing the right razor. A good shaving brush helps lift hair and exfoliate the skin, enhancing the effectiveness of your shave. Pre-shave oils can soften hair and protect the skin, reducing friction during shaving. Post-shave balms or lotions soothe the skin and prevent irritation. By incorporating these products into your routine, you improve both the quality of your shave and the health of your skin.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.