• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Shaving Accessories

Looking to enhance your grooming routine? PriceRunner helps you find the right shaving accessory for your needs. Explore a wide range of shaving accessories, from razors to shaving brushes. Our category filters make it easy to narrow down your choices based on brand, price, or specific features. Compare prices on millions of products from thousands of brands and retailers to ensure you get the best deal. User reviews provide valuable insights, helping you make a well-thought-out decision. Whether you're after a classic razor or the latest electric shaver, we list everything you need to make your grooming experience smooth and enjoyable. Trust PriceRunner to guide you in finding the best shaving accessories that fit your preferences and budget. Ready to elevate your grooming game? Begin here and find the right tools for a flawless shave.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Shaving Accessories
  • Beard Care
  • Razors & Razor Blades
  • Shaving Foams & Shaving Creams
  • Shaver Cleaners

1000+ products

Show as table
Shaving Accessories Issey Miyake L'Eau D'Issey Pour Homme Soothing After Shave Balm 100ml
Issey Miyake L'Eau D'Issey Pour Homme Soothing After Shave Balm 100ml
After Shave, 100ml, Moisturizing, Soothing
£26.16
£261.60/L
8 stores
Shaving Accessories Wilkinson Sword Quattro Titanium Sensitive Blades 8-pack
Wilkinson Sword Quattro Titanium Sensitive Blades 8-pack
Razor Blade, 8pcs, Lotion Strips
£8.99
6 stores
Shaving Accessories Proraso Liquid After Shave Balm Sensitive Green Tea 100ml
Proraso Liquid After Shave Balm Sensitive Green Tea 100ml
After Shave, 100ml, Softening, Vitamins, Paraben Free
£5.80
£58.00/L
4 stores
Shaving Accessories Wilkinson Sword Quattro Titanium Sensitive 4-pack
Wilkinson Sword Quattro Titanium Sensitive 4-pack
Razor Blade, 4pcs, Refill, Lotion Strips
£5.99
9+ stores
Shaving Accessories Dior Eau Sauvage After Shave Spray 100ml
Dior Eau Sauvage After Shave Spray 100ml
After Shave, 100ml, Scented, Soothing
£65
£650.00/L
9+ stores
Shaving Accessories Issey Miyake L'eau D'Issey After Shave Lotion 100ml
Issey Miyake L'eau D'Issey After Shave Lotion 100ml
After Shave, 100ml, Scented
£27.94
£279.40/L
9+ stores
Shaving Accessories Chanel Bleu De Chanel Aftershave Lotion 100ml
Chanel Bleu De Chanel Aftershave Lotion 100ml
After Shave, 100ml, Moisturizing, Scented
£55.25
£552.50/L
9+ stores
Shaving Accessories Nivea Sensitive Cooling Shaving Gel 200ml
Nivea Sensitive Cooling Shaving Gel 200ml
Shaving Gel, 200ml, Softening, Vitamins, Moisturizing, Cooling
£2.70
£13.50/L
6 stores
HUGO BOSS Bottled After Shave Balm 75ml
HUGO BOSS Bottled After Shave Balm 75ml
After Shave, 75ml, Scented, Soothing
£24.90
£332.00/L
9+ stores
Gillette Mach3 8-pack
Gillette Mach3 8-pack
Razor Blade, 8pcs, Extra Cartridges Included, Lotion Strips
£13
9+ stores
Venus Gillette Comfortglide Spa Breeze Women's Razor Blade Refills, Pack of 10, 3 Built-in Blades for a Smooth, Close Shave That Lasts
Venus Gillette Comfortglide Spa Breeze Women's Razor Blade Refills, Pack of 10, 3 Built-in Blades for a Smooth, Close Shave That Lasts
Razor Blade
£23.12
5 stores
Versace Pour Homme After Shave Lotion 100ml
Versace Pour Homme After Shave Lotion 100ml
After Shave, 100ml, Scented
£36.06
£360.60/L
9 stores
Old Spice Whitewater After Shave 100ml
Old Spice Whitewater After Shave 100ml
After Shave, 100ml, Moisturizing, Scented
£5.99
£59.90/L
9+ stores
Brut Original After Shave Splash 100ml
Brut Original After Shave Splash 100ml
After Shave, 100ml, Scented, Soothing
£4.69
£46.90/L
9+ stores
Acqua Di Parma Barbiere Soft Shaving Cream 125ml
Acqua Di Parma Barbiere Soft Shaving Cream 125ml
Shaving Cream, 125ml, Moisturizing, Softening
£56.80
£454.40/L
9+ stores
Just For Men Moustache & Beard M-25 Light Brown
Just For Men Moustache & Beard M-25 Light Brown
Beard & Hair Colour, Vitamins, Softening
£6.98
7 stores
Gillette Extra Smooth SNAP Razor + Blades
Gillette Extra Smooth SNAP Razor + Blades
Cartridge Razor, Moisturizing, Aloe Vera, Lotion Strips
£6
6 stores
Dior Homme Aftershave Lotion 100ml
Dior Homme Aftershave Lotion 100ml
After Shave, 100ml, Soothing, Softening, Scented
£55.25
£552.50/L
9+ stores
Acqua Di Parma Colonia After Shave Balm 100ml
Acqua Di Parma Colonia After Shave Balm 100ml
After Shave, 100ml, Scented
£43.65
£436.50/L
9+ stores
Gillette Fusion5 ProGlide 4-pack
Gillette Fusion5 ProGlide 4-pack
Razor Blade, 4pcs, Refill, Lotion Strips
£12.21
9+ stores
Acqua Di Parma Refreshing After Shave Emulsion
Acqua Di Parma Refreshing After Shave Emulsion
After Shave, 100ml, Soothing, Moisturizing
£34.87
£348.70/L
9+ stores
Gillette Series Moisturizing Shave Gel 200ml
Gillette Series Moisturizing Shave Gel 200ml
Shaving Gel, 200ml, Moisturizing, Cooling, Softening
£1.99
£9.95/L
9 stores
Clinique for Men Post-Shave Soother 75ml
Clinique for Men Post-Shave Soother 75ml
After Shave, 75ml, Paraben Free, Cooling, Fragrance Free, Soothing
£21
£280.00/L
9+ stores
Revolution Beauty Dermaplaning Set 3-pack
Revolution Beauty Dermaplaning Set 3-pack
Disposable Razor, 3pcs
£5
3 stores
Harry's Razor 10 Blades Indigo Set
Trending
Harry's Razor 10 Blades Indigo Set
£19
3 stores
Versace Eros After Shave Lotion 100ml
Versace Eros After Shave Lotion 100ml
After Shave, 100ml, Scented
£43.89
£438.90/L
5 stores
Gillette Proshield Power 8-pack
Gillette Proshield Power 8-pack
Razor Blade, 8pcs, Lotion Strips
£23.97
5 stores
Armani Acqua di Gio Homme After Shave Lotion 100ml
Armani Acqua di Gio Homme After Shave Lotion 100ml
After Shave, 100ml, Scented, Soothing
£49.10
£491.00/L
9 stores
Wilkinson Sword Protector 3 Blades 8-Pack
Wilkinson Sword Protector 3 Blades 8-Pack
Razor Blade, 8pcs, Lotion Strips
£6.99
7 stores
Harry's Foaming Shave Gel 200ml
Harry's Foaming Shave Gel 200ml
Shaving Gel, 200ml, Paraben Free, Moisturizing, Scented, Soothing
£3.35
£16.75/L
5 stores
Proraso Shaving Cream Sensitive Green Tea 150ml
Proraso Shaving Cream Sensitive Green Tea 150ml
Shaving Cream, 150ml, Moisturizing, Scented, Paraben Free, Soothing
£4.50
£30.00/L
6 stores
Gillette Fusion5 Razor + 3 Blades
Gillette Fusion5 Razor + 3 Blades
Razor Blade, Lotion Strips
£12.99
3 stores
Braun 3in1 Shaver Care Refill Cartridges 4 Pack
Braun 3in1 Shaver Care Refill Cartridges 4 Pack
4pcs, 170ml, Scented, Refill
£19.99
9 stores
Wilkinson Sword Quattro Titanium Disposable Razors 3 pack
Wilkinson Sword Quattro Titanium Disposable Razors 3 pack
3pcs
£5
3 stores
Gillette Venus Swirl Razor
Gillette Venus Swirl Razor
Cartridge Razor, Lotion Strips
£7
9+ stores
Bambaw Shaving Soap Fragrance Free 85g
Trending
Bambaw Shaving Soap Fragrance Free 85g
Shaving Soap
£5.71
4 stores
Gillette Labs Shave Gel 198ml
-50%
Gillette Labs Shave Gel 198ml
Shaving Gel, 198ml, Cooling, Soothing, Scented
£2.99
£15.10/L
4 stores
Bic Flex 3 Comfort Razors 4pk wilko
Bic Flex 3 Comfort Razors 4pk wilko
£2.10
5 stores
Gillette King C. Gillette Soft Beard Balm 100ml
Gillette King C. Gillette Soft Beard Balm 100ml
Beard Balm, 100ml, Softening, Moisturizing
£10
£100.00/L
7 stores
Nivea Sensitive Shaving Foam 200ml
Nivea Sensitive Shaving Foam 200ml
Shaving Foam, 200ml, Soothing, Dermatologically Tested, Scented, Vitamins
£2.48
£12.40/L
7 stores
Clinique For Men Cream Shave 125ml
Clinique For Men Cream Shave 125ml
Shaving Cream, 125ml, Softening
£14.40
£115.20/L
9+ stores
American Crew Ultra Gliding Shave Oil 50ml
Trending
American Crew Ultra Gliding Shave Oil 50ml
Shaving Oil, 50ml, Nourishing
£11.70
£234.00/L
8 stores
Gillette UEFA Champions League Body Intimate Razor
Gillette UEFA Champions League Body Intimate Razor
£23.99
4 stores
Gillette Satin Care Sensitive Skin Shave Gel 200ml
-13%
Gillette Satin Care Sensitive Skin Shave Gel 200ml
Shaving Gel, 200ml, Softening
£2
£10.00/L
9+ stores
Gillette Labs with Exfoliating Bar Razor
Gillette Labs with Exfoliating Bar Razor
Cartridge Razor, Travel Size
£18.55
7 stores
Old Spice Wolfthorn After Shave Lotion 100ml
Old Spice Wolfthorn After Shave Lotion 100ml
After Shave, 100ml, Moisturizing, Soothing
£6.99
£69.90/L
9 stores
L'Oréal Paris Men Expert Barber Club Beard Cream 50ml
L'Oréal Paris Men Expert Barber Club Beard Cream 50ml
Beard Balm, 50ml, Soothing, Softening, Moisturizing, Nourishing
£6.99
£139.80/L
5 stores
American Crew Shaving Skincare Moisturizing Shave Cream 150ml
American Crew Shaving Skincare Moisturizing Shave Cream 150ml
Shaving Cream, 150ml, Moisturizing
£6.99
£46.60/L
9+ stores

Shaving Accessories: 3 things to consider before buying

When choosing shaving accessories, it's crucial to consider your skin type. If you have sensitive skin, opt for products labeled as hypoallergenic or designed for sensitive skin to minimize irritation. For oily skin, look for accessories that help control oil and prevent breakouts. Understanding your skin type helps you select the right razors, creams, and aftershaves that will enhance your shaving experience while keeping your skin healthy.

The type of blade you choose can significantly impact your shaving routine. Safety razors offer a close shave and are cost-effective in the long run, but they require some skill to use. Cartridge razors are user-friendly and convenient for quick shaves. Electric shavers provide speed and comfort with minimal risk of cuts. Determine which blade suits your lifestyle and shaving habits best to ensure a smooth and efficient shave.

Investing in quality maintenance products is just as important as choosing the right razor. A good shaving brush helps lift hair and exfoliate the skin, enhancing the effectiveness of your shave. Pre-shave oils can soften hair and protect the skin, reducing friction during shaving. Post-shave balms or lotions soothe the skin and prevent irritation. By incorporating these products into your routine, you improve both the quality of your shave and the health of your skin.

SHAVING ACCESSORIES

FAQ

Shaving accessories are tools and products used to enhance the shaving experience. They include items like razors, brushes, creams, and aftershave. Choosing the right accessories depends on your skin type and shaving preferences. Consider quality materials for durability and comfort.

Shaving accessories are essential for a smooth shave. Razors vary in types such as safety razors, cartridge razors, and electric shavers. Consider your skin sensitivity and hair thickness. Safety razors offer precision, while electric shavers provide convenience.

Shaving accessories are crucial for a quality shave, and a shaving brush helps create a rich lather and exfoliates the skin. It lifts hair for a closer shave. Look for brushes made from high-quality bristles like badger or synthetic fibers for optimal results.

You’ve viewed 48 out of 7915 products
1

3

5

...

85

...

165
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Uncover the essentials: Your guide to shaving accessories

Shaving is an essential part of many people’s grooming routines. Whether you prefer a clean shave or maintaining a well-groomed beard, the right tools make all the difference. From razors to beard care products, let's explore the world of shaving accessories.

Razors and razor blades

Choosing the right razor is crucial for a smooth shave. Razors & razor blades come in various types, including cartridge razors and safety razors. Cartridge razors are popular for their convenience and ease of use. They often feature multiple blades and lotion strips to reduce irritation. Safety razors, on the other hand, provide a closer shave and can be more economical in the long run. Consider the quality of the blade and handle material for a comfortable grip and precise control.

Shaving foams and creams

For a comfortable shave, a good shaving foam or cream is essential. Shaving foams & shaving creams help to soften facial hair and protect the skin. Look for products that suit your skin type. If you have sensitive skin, opt for unscented or hypoallergenic options. Scented creams can add a pleasant aroma to your shaving routine. Ingredients like aloe vera and glycerin can provide extra moisture, ensuring a smooth glide of the razor.

Beard care for the well-groomed

Maintaining a beard requires the right products. Beard care items include oils, balms, and combs designed to keep your beard looking its best. Beard oils hydrate and soften the hair, while balms offer hold and shape. Combs and brushes help to detangle and style your beard. Choose products with natural ingredients like jojoba oil or shea butter for added nourishment. Regular use can prevent itchiness and promote healthy growth.

Keeping it clean with shaver cleaners

To ensure your electric shaver performs optimally, regular cleaning is a must. Shaver cleaners help to remove hair and skin particles, extending the life of your shaver. Some cleaners come in convenient cartridges that automatically clean and lubricate the blades. Others are sprays or liquids that you apply manually. Keeping your shaver clean not only ensures a better shave but also helps maintain hygiene.

Moisturising after shave

After shaving, it's important to soothe and moisturise the skin. After shave products often come in lotions or balms. They help to calm irritation and provide hydration. Look for ingredients like chamomile or witch hazel known for their soothing properties. A good after shave can also leave a subtle fragrance, adding a finishing touch to your grooming routine. Choose a product that complements your skin type to avoid dryness or excessive oiliness.

Making the right choice

Finding the right shaving accessories depends on your personal needs and preferences. Whether you're after a close shave or maintaining a beard, the right products can enhance your grooming experience. Use PriceRunner to compare prices and find the best deals on all your shaving essentials.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.