Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Record video in 1,080p and take pictures with with the camera in up to 8 Mp resolution. A perfect phone for the kids, or to be used as an extra phone.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy S4 Mini is £175.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Samsung Samsung Galaxy S4 Mini was released in 2015 and comes with one rear camera (up to 8 Mp), one 1.9 MP front camera and a dual core processor. With a 4.3-inch display, this is the phone for those who want something that will work just as well every day
One neat feature with this model is that it is shock resistant. With an internal storage of 8GB you have ample space for all your photos, apps and downloaded music.
Samsung Galaxy S4 Mini has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. This phone runs on a 1.7 GHz Qualcomm Snapdragon 400 processor. With this hardware, your apps will load like there's nothing to it.
Today the lowest price on Samsung Galaxy S4 Mini is £175. For that price, you get a smartphone with a 4.3-inch screen from one of the major brands. This phone has a review average of 4.1 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy S4 Mini |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy S4 |
Product Properties | |
| Colour | Black, White |
| Screen Size | 4.3 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Glass |
| Release Year | 2013 |
| Android Version | Android 4.4 KitKat |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | No |
| SAR Value | 0.332 W/kg |
| SIM Card | Micro-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 8.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 1.9 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | Micro-USB |
| Memory Card Reader | Yes |
Storage | |
| Internal Memory Size | 8GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | IR |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 540x960 |
| Pixel Density (PPI) | 256 |
Memory | |
| RAM | 1.5 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Dual Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 400 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth Version | 4.0 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 1900 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 107.0 g |
| Height | 124.6 mm |
| Width | 61.3 mm |
| Depth | 8.94 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-06-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .