Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The Super Retina XDR screen on this phone is truly a sight to behold. The OLED technology provides vibrant colours. A high pixel density makes every detail come alive.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPhone 13, 256GB Midnight is £469.99. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
Some people will struggle a bit to choose between this phone and its "Pro" sibling. While the Pro has some advantages, you also need to consider its higher price point, and if an extra camera sensor is worth it to you.
When it comes to charging, you can charge this wirelessly with any QI-compatible charger. You can also, of course, use the Magsafe system that was relaunched with the iPhone 12. Using magnets, the Magsafe chargers easily snap into place and provide fast, wireless charging.
With the screen being the centrepiece, literally and figuratively, of a smartphone, Apple have cut no corners when making this one. Forget about dull colour and problems with brightness, this OLED screen will give you a completely new experience.
The camera has always been of great importance to Apple, and this 15th generation of iPhones is no exception. A slight redesign of the camera has allowed Apple to squeeze in their largest wide camera sensor to date and they claim it will allow 47% more light to be gathered compared to iPhone 12.
In short, there's a ton of great things to say about this phone. We're sure it won't disappoint if you if you decide to pull the trigger on buying it. Speaking of which, you can get it today for £470.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPhone 13, 256GB Midnight |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPhone 13 |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Midnight |
| Screen Size | 6.1 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2021 |
| Operating System | iOS |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SAR Value | 1.19 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | No |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | Lightning |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | Retina |
| Screen Resolution | 2532x1170 |
| Pixel Density (PPI) | 460 |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A15 |
| Processor Speed | 3.23 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3240 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 174.0 g |
| Height | 146.7 mm |
| Width | 71.5 mm |
| Depth | 7.7 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-09-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .