Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Samsung S22 has triple cameras that can take pictures with up to 50 Mp resolution and record video in 8K. It's a budget phone that is still of high quality.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy S22 128GB Phantom Black is £199.99. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
This is Samsung Galaxy S22 128GB from Samsung which was launched in 2022 and is equipped with three rear cameras (up to 50 Mp), one 10 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.1-inch AMOLED screen and a water-resistant casing, the Samsung S22 has an affordable price tag while still giving you great quality images and solid hardware.
Samsung Galaxy S22 128GB has a compact 6.1-inch AMOLED screen and a 1080x2340 resolution. This phone runs on a 2.8 GHz octa core processor. With this hardware, your apps will run at the speed of light.
Equipped with three cameras with a 50 Mp resolution, this model is a perfect phone for those who want to capture the moment. The front camera makes it very easy for you to take selfies or groupies. It also lets you shoot videos at 960fps with 8K resolution.
The Samsung Galaxy S22 is available in four colours; Black, Green, Pink and White. There are also several trendy and practical phone cases available for the S22.
Today the lowest price on Samsung Galaxy S22 128GB is £200. For that price, you get a smartphone with a 6.1-inch display from one of the major brands. This model is one of the most popular phones right now and has a review average of 4.5 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy S22 128GB Phantom Black |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy S22 |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Phantom Black |
| Screen Size | 6.1 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Aluminum, Glass |
| Release Year | 2022 |
| Android Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 8K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 960fps |
| Camera Resolution (front) | 10.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Hearing Aid Compatible, Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1080x2340 |
| Pixel Density (PPI) | 425 |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3700 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI, PMA |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 167.0 g |
| Height | 146.0 mm |
| Width | 70.6 mm |
| Depth | 7.6 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .