Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Unless an abundance of internal storage is a priority for you, 512 GB should be enough. With a 3.19 GHz octa core processor, you get a lot of hardware for your money.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Z Fold4 512GB Phantom Black is £798.82. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This phone from Samsung was launched in 2022 and is equipped with three rear cameras (up to 50 Mp), one 10 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 7.6-inch AMOLED display and support for fast charging this is a phone that delivers as advertised
Samsung Galaxy Z Fold4 512GB has a generous 7.6-inch AMOLED screen. This phone runs on a 3.19 GHz octa core processor. With this hardware, your apps will load completely lag-free.
One neat feature with this model is that it is shock resistant. With the camera on the front of the phone you can easily take groupies. It also lets you shoot videos at 960 fps with resolution.
Today the lowest price on Samsung Galaxy Z Fold4 512GB is £799. For that price, you get a mobile telephone with a generous screen from one of the major brands. A phone which also has an octa core processor and 512 GB internal storage..
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Z Fold4 512GB Phantom Black |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Z |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Phantom Black |
| Screen Size | 7.6 " |
| IP-Class | IPX8 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Aluminum, Glass |
| Release Year | 2022 |
| Android Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SAR Value | 1.51 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 8K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 960fps |
| Camera Resolution (front) | 10.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel Density (PPI) | 373 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 512GB |
Memory | |
| RAM | 12 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
| Processor Speed | 3.19 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 263.0 g |
| Height | 155.1 mm |
| Width | 130.1 mm |
| Depth | 6.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .