Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Shoot videos in and photograph in up to 50 Mp resolution. A perfect phone for the kids, or to be used as an extra phone.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy A23 64GB is £129.76. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
This is Samsung Galaxy A23 64GB from Samsung, which was launched in 2022 and packs a powerful octa core processor, one 8 MP front camera and four rear cameras (up to 50 Mp). With a 6.6-inch LCD screen and a memory card slot (microSD) this is a phone that delivers as advertised
One neat feature with this model is that it is shock resistant. With an internal storage of 64 GB you have ample space for all your apps, downloaded music and pictures. You also get a 3.5 mm headphone jack, so just plug your headphones into the phone without using adapters.
Samsung Galaxy A23 64GB has a generous 6.6-inch LCD screen. This phone runs on a 2.2 GHz octa core processor. With this hardware, your apps will run without any lag.
Today the lowest price on Samsung Galaxy A23 64GB is £130. For that price, you get a mobile telephone with a huge screen from one of the major brands. A phone which also has an eight-core processor and 64 GB internal storage..
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy A23 64GB |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Colour | Orange, Pink, Blue, Black, White |
| Screen Size | 6.6 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Glass |
| Release Year | 2022 |
| Android Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 0.96 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 4 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Storage | |
| Internal Memory Size | 64GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Screen Resolution | 1080x2408 |
| Pixel Density (PPI) | 400 |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.1 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 195.0 g |
| Height | 165.4 mm |
| Width | 76.9 mm |
| Depth | 8.4 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .