Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Let us throw some numbers at you. Dual camera lenses! 6.7-inch display! 512 GB storage! Six-core processor! In other words, there's a ton of hardware in this phone.
Try flexible payments with
LaptopHub
Apple iPhone 14 Plus 512GB - Yellow
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Apple iPhone 14 Plus, 512GB Yellow is £1,075.21. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
Do you think that the iPhone 14 Pro and Pro Max are a bit too expensive, or just more than what you need? Then an iPhone 14 Plus could be a good option. It's similar to the baseline iPhone 14 in some ways, but has a larger display and higher battery capacity, to mention a few things. A good compromise, perhaps?
By now you know what you'll get from an iPhone when it comes to design. This might not be easily distinguishable from the iPhone 13 at first glance, but that doesn't mean it doesn't look good. If you're very particular about the colour of your devices, you'd be happy to know you have five colours to choose from with this phone.
Another thing that really draws your attention is the display. The Plus models have a large 6.7-inch Super Retina XDR display. It has a 458 ppi pixel density and a 2278x1284 resolution. It supports HDR and has a fingerprint-resistant coating.
When it comes to charging, you can do so with the included cable or wirelessly. If you use a MagSafe charger, you'll get 15W wireless charging (7.5 watts with third-party products). If you use the more conventional route and charge with a cable you can achieve 20W fast charging if you use the right hardware. When fully charged, you can stream video from your favourite streaming service for 16 hours before the battery runs out.
As is always the case with Apple products, there are a lot of things to highlight. As of today, the lowest price for this phone is £1075, but make sure to compare shipping costs and delivery options to get the very best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPhone 14 Plus, 512GB Yellow |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPhone 14 |
Product Properties | |
| Colour | Yellow |
| Manufacturer Colour | Yellow |
| Screen Size | 6.7 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2022 |
| Operating System | iOS |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SIM Card | eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | Lightning |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Internal Memory Size | 512GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Hearing Aid Compatible, Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Screen Resolution | 2778x1284 |
| Pixel Density (PPI) | 458 |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A15 |
| Processor Speed | 3.23 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4323 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 203.0 g |
| Height | 160.8 mm |
| Width | 78.1 mm |
| Depth | 7.8 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-08 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .