Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The double cameras can take pictures in up to 50 Mp resolution and record video in 4K. This model is equipped with an octa core processor to be able to handle all the heavy apps.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Motorola Edge 40 256GB Lunar Blue is £225.95. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
Motorola Edge 40 256GB was released in 2023 and is equipped with a powerful octa core processor, one 32 MP front camera and two rear cameras (up to 50 Mp). With a 6.55-inch OLED display and a water-resistant casing, this is a phone that delivers as advertised
Motorola Edge 40 256GB has a generous 6.55-inch OLED screen with a 1080x2400 resolution and awesome colours. Under the hood, you'll find a 2.6 GHz octa core processor. Thanks to this powerful hardware, the apps will load in a jiffy.
The phone is also shock resistant to handle a knock or two. The phone is equipped with an internal storage of 256GB, so there's space for pictures, apps and music.
Today the lowest price on Motorola Edge 40 256GB is £226. For that price, you get a phone with a big display. This phone has a review average of 4.2 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Motorola Edge 40 256GB Lunar Blue |
| Brand | Motorola |
Series | |
| Series | Motorola Edge |
Product Properties | |
| Colour | Blue |
| Manufacturer Colour | Lunar Blue |
| Screen Size | 6.55 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Glass |
| Release Year | 2023 |
| Android Version | Android 13 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 32.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Screen Resolution | 1080x2400 |
| Pixel Density (PPI) | 402 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 167.0 g |
| Height | 158.43 mm |
| Width | 71.99 mm |
| Depth | 7.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-05-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .