Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung Galaxy Z Fold5 256GB Phantom Black, so the data shown are historical prices.
This phone from Samsung came out in 2023 and packs three rear cameras (up to 50 Mp), one 4 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 7.6-inch AMOLED display and a water-resistant casing, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
The phone is also shock resistant to handle a knock or two. With 256GB of internal storage, there's some space to store your vacation photos, documents and apps.
Samsung Galaxy Z Fold5 256GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood, you'll find a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 chip running at 3.36 GHz. Thanks to this powerful hardware, the apps will load in a jiffy.
Today the lowest price on Samsung Galaxy Z Fold5 256GB is £. For that price, you get a mobile telephone with a generous screen from one of the major brands.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Z Fold5 256GB Phantom Black |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Z |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Phantom Black |
| Screen Size | 7.6 " |
| IP-Class | IPX8 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Aluminum, Glass |
| Release Year | 2023 |
| Android Version | Android 13 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 8K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 960fps |
| Camera Resolution (front) | 4.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Pixel Density (PPI) | 373 |
Memory | |
| RAM | 12 GB |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| Processor Speed | 3.36 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 256.0 g |
| Height | 154.9 mm |
| Width | 129.9 mm |
| Depth | 6.1 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .