Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

64GB internal storage isn't the largest on the market but should do fine for most people. A large 6.09-inch screen makes this phone easy to use and perfect for streaming videos.
From OnBuy
(Black) Blackview BV5300 Pro Waterproof Rugged Smartphone
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Blackview BV5300 Pro 64GB is £130.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
BV5300 Pro 64GB was released in 2023 and packs a powerful octa core processor, one 8 MP front camera and three rear cameras (up to 13 Mp). With a 6.09-inch LCD screen and a water-resistant casing, this is the phone for those who want something that will work just as well every day
BV5300 Pro 64GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood, you'll find a Cortex-A53 chip running at 2 GHz. Thanks to this powerful hardware, the apps will load in a jiffy.
Equipped with three cameras with a 13-megapixel resolution, this smartphone is a good phone if you like to take pictures. The front camera makes it very easy for you to take selfies or groupies. You can also record video at 30fps and at 1080p resolution.
Today the lowest price on BV5300 Pro 64GB is £130. For that price, you get a smartphone with a 6.09-inch display.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Blackview BV5300 Pro 64GB |
| Brand | Blackview |
Product Properties | |
| Colour | Orange, Green, Black |
| Screen Size | 6.088 " |
| IP-Class | IP69K, IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Glass |
| Release Year | 2023 |
| Android Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Features | |
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Face Scanner |
Connections | |
|---|---|
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Resolution | 720x1560 |
| Pixel Density (PPI) | 283 |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Storage | |
| Internal Memory Size | 64GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Cortex-A53 |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 6580 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 273.0 g |
| Height | 161.5 mm |
| Width | 77.6 mm |
| Depth | 15.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-08-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .