Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Meet iPhone 15 Plus 512GB, packed with powerful features for a truly immersive experience.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPhone 15 Plus, 512GB Pink is £1,193.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Deciding which version of the iPhone 15 is best for you might seem a bit complicated. But let's simplify it: The primary difference between the iPhone 15 and iPhone 15 Plus is the display size (6.7" versus 6.1"). If you frequently use your phone for watching films, sports or TV shows, go for the iPhone 15 Plus. Its larger display guarantees a more immersive viewing experience.
With a whopping 512GB of storage, this model ensures you have plenty of space for all your photos, videos and files without the fear of running low on storage.
The iPhone 15 series offers a range of models with diverse features and chips. The high-end iPhone 15 Pro and Pro Max are powered by the new A17 chip. The other models in the series feature the A16 chip, first introduced with the iPhone 14. It's worth noting that the A16 chip is quite powerful, so this might not be as big of a compromise as it first appears.
iPhone is a synonym for a premium product with a high reputation among user satisfaction. And the iPhone 15 Plus is no exception. It can be yours for £1194.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPhone 15 Plus, 512GB Pink |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPhone 15 |
Product Properties | |
| Colour | Pink |
| Manufacturer Colour | Pink |
| Screen Size | 6.7 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | iOS |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SAR Value | 1.12 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 48.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Screen Resolution | 1290x2796 |
| Pixel Density (PPI) | 460 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 512GB |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A16 |
| Processor Speed | 3.46 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4383 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 201.0 g |
| Height | 160.9 mm |
| Width | 77.8 mm |
| Depth | 7.8 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .