Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung Galaxy Note 9 128GB SM-N960F/DS, so the data shown are historical prices.
Galaxy Note 9 128GB SM-N960F/DS was released in 2018 and packs a powerful octa core processor, one 8 MP front camera and two rear cameras (up to 12 Mp). With a 6.4-inch AMOLED screen and a water-resistant casing, this is a phone that delivers as advertised
Galaxy Note 9 128GB SM-N960F/DS has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood, you'll find a Samsung Exynos 9810 chip running at 2.8 GHz. Thanks to this powerful hardware, your apps will run smoothly.
Galaxy Note 9 128GB SM-N960F/DS comes with built-in shock resistance. With an internal storage of 128GB you have ample space for all your apps, downloaded music and pictures.
Today the lowest price on Galaxy Note 9 128GB SM-N960F/DS is £. For that price, you get a new model with a 6.4-inch screen from one of the major brands. This phone has a review average of 4.4 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Note 9 128GB SM-N960F/DS |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Note 9 |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Black, Purple, White |
| Screen Size | 6.4 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2018 |
| Android Version | Android 8.0 Oreo |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | Yes |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 1.51 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 2 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 960fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-18 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Iris Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 1440x2960 |
| Pixel Density (PPI) | 516 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Samsung Exynos 9810 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging Standard | QI, PMA |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 201.0 g |
| Height | 161.9 mm |
| Width | 76.4 mm |
| Depth | 8.8 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .