Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Record video in astonishing 8K and photograph in up to 50 Mp resolution. There's no lack of performance, with a 3.39 GHz octa core processor.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Z Fold6 1TB Crafted Black is £1,099.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This phone from Samsung came out in 2024 and packs three rear cameras (up to 50 Mp), one 10 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 7.6-inch AMOLED display and a water-resistant casing, this is the phone for those who want something that will work just as well every day
Galaxy Z Fold6 1TB has a generous 7.6-inch AMOLED screen. This phone runs on a 3.39 GHz Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor. With this hardware, your apps will run without any lag.
Equipped with three cameras with a 50 Mp resolution, this smartphone is a perfect phone for those who want to capture the moment. The front camera lets you use the phone as a mirror and for taking selfies! It also lets you shoot videos at 240fps with 4320p (8K) resolution.
Today the lowest price on Galaxy Z Fold6 1TB is £1099. For that price, you get a mobile telephone with a huge screen from one of the major brands.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Z Fold6 1TB Crafted Black |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Z |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Crafted Black |
| Screen Size | 7.6 " |
| IP-Class | IP48 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Aluminum, Glass |
| Release Year | 2024 |
| Android Version | Android 14 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | Sub-6 GHz |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 8K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 10.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Internal Memory Size | 1TB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Shock Resistant | No |
| Features | Hearing Aid Compatible, Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 2160x1856 |
| Pixel Density (PPI) | 374 |
Memory | |
| RAM | 12 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Processor Speed | 3.39 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 239.0 g |
| Height | 153.5 mm |
| Width | 132.6 mm |
| Depth | 5.6 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-07-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .