Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

iPhone 16 Plus 512GB is features a 6.7" OLED display, a 48 MP camera, and a massive 512GB of storage. The perfect phone for those who loves taking pictures.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPhone 16 Plus, 512GB Ultramarine is £899.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
The iPhone 16 Plus 512GB delivers a seamless user experience. With a massive 512GB of internal storage, you have ample room for all your media, apps, and files. The 48 MP main camera and spatial video recording capabilities ensure every moment you capture is in stunning detail.
The iPhone 16 Plus 512GB introduces a new Capture button that redefines photo and video capturing. With 2x optical zoom and spatial video recording capabilities, you can capture every moment in exceptional detail. The efficient A18 chip ensures a smooth and fast performance.
The iPhone 16 Plus 512GB sets itself apart with the 'action' button and the A18 chip, which is 30% more power-efficient than the A16 chip in the iPhone 15. This makes the iPhone 16 Plus a superior choice for those seeking efficiency and storage.
The Apple iPhone 16 Plus 512GB is a powerful device that offers a massive amount of storage, a stunning camera, and efficient performance. The lowest price on PriceRunner is currently £1099.00.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPhone 16 Plus, 512GB Ultramarine |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPhone 16 |
Product Properties | |
| Colour | Blue |
| Manufacturer Colour | Ultramarine |
| Screen Size | 6.7 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | iOS |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SAR Value | 1.33 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 48.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | DisplayPort, USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | Retina |
| Screen Resolution | 1290x2796 |
| Pixel Density (PPI) | 460 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 512GB |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A18 |
| Processor Speed | 4.04 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4674 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 199.0 g |
| Height | 160.9 mm |
| Width | 77.8 mm |
| Depth | 7.8 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-09-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .