Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A built-in 3.5 mm headphone jack makes is super easy to connect your headphones. This phone is packing an octa core processor for optimal performance.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy S8+ 64GB is £170.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This is Samsung Galaxy S8+ 64GB from Samsung which came out in 2017 and is equipped with one rear camera (up to 12 Mp), one 8 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.2-inch OLED display and a water-resistant casing, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Samsung Galaxy S8+ 64GB has a battery well suited for most peoples' needs (3,500 mAh). This phone runs on a 2.3 GHz Qualcomm Snapdragon 835 and Samsung Exynos 8895 processor. With this hardware, your apps will load without any lag.
By complying with the IP 68 standard, it is resistent to both water and dust. With an internal storage of 64GB you have ample space for all your photos, apps and downloaded music. You also get a 3.5 mm headphone jack, so just plug your headphones into the phone without using adapters.
Today the lowest price on Samsung Galaxy S8+ 64GB is £170. For that price, you get a relatively new model with a 6.2-inch screen from one of the major brands. This phone has a review average of 4.4 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy S8+ 64GB |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy S8 |
Product Properties | |
| Colour | Pink, Silver, Blue, Black, Grey, Gold |
| Screen Size | 6.2 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2017 |
| Android Version | Android 7.0 Nougat |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 1.0 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 2 |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 120fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Storage | |
| Internal Memory Size | 64GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio, Hearing Aid Compatible, ANT+ |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Heart Rate Monitor, Barometer, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Iris Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Screen Resolution | 1440x2960 |
| Pixel Density (PPI) | 568 |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 835, Samsung Exynos 8895 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI, PMA |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 173.0 g |
| Height | 159.5 mm |
| Width | 73.4 mm |
| Depth | 8.1 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-03-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .