Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The battery has a battery of 3,174 mAh. A hexa core processor makes sure your apps will run without any lag.


You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPhone XS Max 256GB Space Gray is £299.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
This phone from Apple was released in 2018 and packs a powerful hexa core processor, one 7 MP front camera and two rear cameras (up to 12 Mp). With a 6.5-inch OLED screen and a water-resistant casing, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Equipped with two cameras with a 12-megapixel resolution, this phone from Apple is a perfect phone for those who want to capture the moment. With an internal storage of 256GB you have ample space for all your photos, apps and downloaded music.
iPhone XS Max 256GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood, you'll find an Apple A12 chip running at 2.5 GHz. Thanks to this powerful hardware, the apps will load in a jiffy.
Today the lowest price on iPhone XS Max 256GB is £300. For that price, you get a new model with a big display from one of the major brands. This phone has a review average of 4.7 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPhone XS Max 256GB Space Gray |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPhone XS |
Product Properties | |
| Colour | Grey |
| Manufacturer Colour | Space Gray |
| Screen Size | 6.5 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Steel, Glass |
| Release Year | 2018 |
| Operating System | iOS |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 1.17 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | No |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 7.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | Lightning |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Screen Resolution | 1242x2688 |
| Pixel Density (PPI) | 458 |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A12 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3174 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 208.0 g |
| Height | 157.5 mm |
| Width | 77.4 mm |
| Depth | 7.7 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-09-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .