Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Let no moment be forgotten with a 13 Mp camera and 1,080p video recording. A perfect phone for the kids, or to be used as an extra phone.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Huawei P Smart 3GB RAM 64GB (2019) is £95.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Huawei Huawei P Smart 3GB RAM 64GB (2019) was released in 2019 and packs a powerful octa core processor, one 8 MP front camera and two rear cameras (up to 13 Mp). With a 6.21-inch LCD screen and a 1080x2340 pixel screen resolution, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Equipped with two cameras with a 13 Mp resolution, this smartphone is a good choice for you if you like to take pictures while out and about. With the camera on the front of the phone you can easily take selfies. It also lets you shoot videos at 60fps with 1,080p resolution. You also get a 3.5 mm headphone jack, so just plug your headphones into the phone without using adapters.
Huawei P Smart 3GB RAM 64GB (2019) has a compact 6.21-inch LCD display and a 1080x2340 resolution. Under the hood, you'll find a HuaweiI Kirin 710 chip running at 2.2 GHz. Thanks to this powerful hardware, the apps will load in a jiffy.
Today the lowest price on Huawei P Smart 3GB RAM 64GB (2019) is £95. For that price, you get a new model with a 6.21-inch screen from one of the major brands. This phone has a review average of 4.5 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Huawei P Smart 3GB RAM 64GB (2019) |
| Brand | Huawei |
Series | |
| Series | Huawei P Smart |
Product Properties | |
| Colour | Red, Blue, Black |
| Screen Size | 6.21 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2019 |
| Android Version | Android 9.0 Pie |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 60fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Storage | |
| Internal Memory Size | 64GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Fingerprint Reader, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1080x2340 |
| Pixel Density (PPI) | 415 |
Memory | |
| RAM | 3 GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 4.2 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | HuaweiI Kirin 710 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3400 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 160.0 g |
| Height | 155.2 mm |
| Width | 73.4 mm |
| Depth | 8.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-01-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .