Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Record video in 4K and take pictures with with double cameras in up to 16 Mp resolution. A phone well suited for your kids, or yourself if you need an extra phone.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy S10e 128GB is £208.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This is Samsung Galaxy S10e 128GB from Samsung, which was released in 2019 and comes with a powerful octa core processor, one 10 MP front camera and two rear cameras (up to 16 Mp). With a 5.8-inch AMOLED screen and a water-resistant casing, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
By complying with the IP 68 standard, it is resistent to both water and dust. With the camera on the front of the phone you can easily take selfies. It also lets you shoot videos at 960fps with 4K resolution. This model lets you use your wired headphones without any hassle.
Samsung Galaxy S10e 128GB has a 5.8-inch AMOLED display and a 1080x2280 resolution. Under the hood, you'll find a Samsung Exynos 9820 chip running at 2.73 GHz. Thanks to this powerful hardware, the apps will load in a jiffy.
Today the lowest price on Samsung Galaxy S10e 128GB is £208. For that price, you get a new model with a 5.8-inch screen from one of the major brands. This phone has a review average of 4.3 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy S10e 128GB |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy S10 |
Product Properties | |
| Colour | Yellow, Blue, Green, Black, White |
| Screen Size | 5.8 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2019 |
| Android Version | Android 9.0 Pie |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | Yes |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 1.57 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 16.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 960fps |
| Camera Resolution (front) | 10.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-01-07 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | ANT+, Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080x2280 |
| Pixel Density (PPI) | 438 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Samsung Exynos 9820 |
| Processor Speed | 2.84 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3100 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI, PMA |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 150.0 g |
| Height | 142.2 mm |
| Width | 69.9 mm |
| Depth | 7.9 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .