Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

128GB internal storage isn't the largest on the market but should do fine for most people. It supports memory cards of the microSD type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy A71 6GB RAM 128GB Prism Crush Blue is £155.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This is Samsung Galaxy A71 6GB RAM 128GB from Samsung which was released in 2020 and gives you four rear cameras (up to 64 Mp), one 32 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.7-inch AMOLED screen and a 1080x2400 pixel screen resolution, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Samsung Galaxy A71 6GB RAM 128GB has a battery well suited for most peoples' needs (4,500 mAh). Under the hood, you'll find a Qualcomm Snapdragon 730 chip running at 2.2 GHz. Thanks to this powerful hardware, your apps will come off as super-fast.
Equipped with four cameras with a 64 Mp resolution, this model is a perfect phone for those who want to capture the moment. The phone is equipped with an internal storage of 128GB, so there's space for anything from family photos to apps. You also get a 3.5 mm headphone jack, so just plug your headphones into the phone without using adapters.
Today the lowest price on Samsung Galaxy A71 6GB RAM 128GB is £155. For that price, you get a smartphone with a generous display from one of the major brands. This phone has a review average of 4.3 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy A71 6GB RAM 128GB Prism Crush Blue |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy A71 |
Product Properties | |
| Colour | Blue |
| Manufacturer Colour | Prism Crush Blue |
| Screen Size | 6.7 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Glass |
| Release Year | 2020 |
| Android Version | Android 10 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 1.56 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 4 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 64.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 960fps |
| Camera Resolution (front) | 32.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | Micro-USB |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio, ANT+ |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080x2400 |
| Pixel Density (PPI) | 393 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 730 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 179.0 g |
| Height | 163.6 mm |
| Width | 76.0 mm |
| Depth | 7.7 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-01-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .