Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The internal storage can hold 256GB of data, so there's space for some images and videos. This phone from Samsung smartphone has a large 6.7-inch display.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Z Flip 256GB is £355.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This is Samsung Galaxy Z Flip 256GB from Samsung which came out in 2020 and comes with two rear cameras (up to 12 Mp), one 10 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.7-inch AMOLED screen and support for fast charging, this is the phone for those who want something that will work just as well every day
Equipped with two cameras with a 12 Mp resolution, this smartphone is a good phone if you like to take pictures. The phone is equipped with an internal storage of 256GB, so there's space for pictures, apps and music.
Samsung Galaxy Z Flip 256GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood, you'll find a Qualcomm Snapdragon 855 Plus chip running at 2.95 GHz. Thanks to this powerful hardware, the apps will load in a jiffy.
Today the lowest price on Samsung Galaxy Z Flip 256GB is £356. For that price, you get a phone with a generous display from one of the major brands. This phone has a review average of 4.2 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Z Flip 256GB |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Z |
Product Properties | |
| Colour | Black, Purple, Grey, Gold |
| Screen Size | 6.7 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Plastic, Aluminum, Glass |
| Release Year | 2020 |
| Android Version | Android 10 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 960fps |
| Camera Resolution (front) | 10.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Shock Resistant | No |
| Features | Hearing Aid Compatible, ANT+, Stereo Speakers |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Pixel Density (PPI) | 425 |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 855 Plus |
| Processor Speed | 2.95 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3300 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 183.0 g |
| Height | 167.3 mm |
| Width | 73.6 mm |
| Depth | 7.2 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .