Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 12GB RAM 256GB Mystic Black, so the data shown are historical prices.
Samsung Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 256GB was released in 2020 and is equipped with a powerful octa core processor, one 10 MP front camera and three rear cameras (up to 108 Mp). With a 6.9-inch AMOLED screen and a water-resistant casing, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Equipped with three cameras with a 108-megapixel resolution, this phone from Samsung is a perfect phone for those who want to capture the moment. The front camera makes it very easy for you to take selfies or groupies. It also lets you shoot videos at 240fps with 1,080p resolution.
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 256GB has a generous 6.9-inch AMOLED screen. This phone runs on a 3 GHz octa core processor. With this hardware, your apps will run completely lag-free.
Today the lowest price on Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 256GB is £. For that price, you get a phone with a generous display from one of the major brands. This phone has a review average of 4.1 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 12GB RAM 256GB Mystic Black |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Note 20 |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Mystic Black |
| Screen Size | 6.9 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Steel, Glass |
| Release Year | 2020 |
| Android Version | Android 10 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | Yes |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SAR Value | 1.47 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 8K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 108.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 960fps |
| Camera Resolution (front) | 10.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 12 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio, ANT+, Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 3088x1440 |
| Pixel Density (PPI) | 496 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 3.0 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI, PMA |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 208.0 g |
| Height | 164.8 mm |
| Width | 77.2 mm |
| Depth | 8.1 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .