Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This mouse if first and foremost intended for gaming. You get more buttons than usual with this mouse, so it can perform a variety of tasks.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Canyon CND-SGM11 is £20.65. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
There is just no way that you could omit a mouse from your gaming computer build. Maybe this one is not exactly what you were looking for, but it might be something to consider.
For some added functionality, this particular model of mouse has been equipped with side buttons in addition to the regular buttons.
It would be a shame if you spent all that time and money on getting the very best hardware for your gaming PC, only to settle on the cheapest possible mouse you can find. Modern gaming mice are packed with hardware and features of their own and could make all the difference for your gaming experience.
If we compare average prices for all products in this category, then this model has a price which is below average, which might suit those on a budget. If you compare prices on CND-SGM11 on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £21.
Product | |
|---|---|
| Product name | Canyon CND-SGM11 |
| Brand | Canyon |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | No |
Measures | |
| Width | 67.0 mm |
| Height | 37.5 mm |
| Length | 128.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Acceleration | 10 G |
| Colour | White, Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | No, RGB (multicoloured) |
| No. of Buttons | 7 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Polling Rate | 1000Hz/1ms |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 1000 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Connection | USB |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .