Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You could almost call this an "all-round" type of mouse. Children, or adults with smaller hands, might find that this mouse works well for them.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hama MW-600 is £24.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
We think it's fair to say that a computer mouse is a pretty essential part of any computer setup. If you use a laptop there is probably a touch pad you could use instead, but the accuracy and ease of use you get with a mouse is unrivaled.
This is a conventional type of mouse, which works well for most tasks. You could also, technically, use it for gaming, but if you tend to spend a lot of time gaming, them you might want to consider to get a mouse specifically for gaming.
You can do a ton of things with this mouse since it's equipped with as many as six buttons, which of course is more than your conventional computer mouse.
The price of this model is below average for the category, so if it has the features your'e looking for it could be a great purchase. If you compare prices on MW-600 on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £25. It is also a top-ranked model in terms of popularity.
Product | |
|---|---|
| Product name | Hama MW-600 |
| Brand | Hama |
| Type | Standard Mice |
Features | |
| Wireless | Yes |
Measures | |
| Width | 70.0 mm |
| Height | 42.0 mm |
| Length | 103.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-09-25 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Suitable for Left-Handers | No |
| Colour | Grey, Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | No |
| No. of Buttons | 6 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 2400 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Connection | Radio (RF) |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .