Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Cobra offers this self-propelled lawn mower that has a generous collection box of 60 litres. The minimum cutting height is 17 millimeter.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Cobra RM40SPCE Petrol Powered Mower is £399.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Cobra RM40SPCE is a great tool to keep your lawn well-trimmed and beautiful. Thanks to the built-in collection box, you don't have to think about raking the grass, as it collects smoothly in the box. The box is easy to empty when it's needed.
The built-in collection box facilitates lawn mowing because the cut grass is collected in it. You can easily empty the box when needed. A petrol-powered lawn mower not only has a more powerful engine, but you also don't have to worry about cord length and battery life.
This mower is self-propelled, which means that it's easier to maneuver and handle than many other models. The minimum cutting height is 17 millimeter.
The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase. Currently, the lowest price on this product is £400, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you
Product | |
|---|---|
| Product name | Cobra RM40SPCE Petrol Powered Mower |
| Brand | Cobra |
| Type | Petrol Powered Mowers |
Measures | |
| Weight | 36.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-02-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 75.0 mm |
| Speed Limit (max) | 3.4 km/h |
| Number of Height Positions | 6 |
| Cutting Width (max) | 40.0 cm |
| Features | Self-propelled, Electric Start |
| Mulching | Without |
| Cutting Height (min) | 17.0 mm |
| Collection Box Capacity | 50.0 L |
| Cutting Width (min) | 40.0 cm |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .