Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This self-propelled lawn mower from Cobra can collect as much as 60 litres of grass in its collection box. The minimum cutting height is 17 millimeter.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Cobra RM46SPB Petrol Powered Mower is £449.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Keep you lawn well-trimmed with this lawn mower from Cobra. This model is equipped with a collection box for the grass. You can easily empty the box when it's full.
The mower is equipped with a large collector of 60 litres, so you don't have to empty it that often. A petrol-powered lawn mower not only has a more powerful engine, but you also don't have to worry about cord length and battery life.
The cutting width of this model is up to 46 cm, which is a normal width for lawn mowers. The minimum cutting height is 17 millimeter.
The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase. You can price compare this lawn mower here on PriceRunner, and currently the lowest price is £450.
Product | |
|---|---|
| Product name | Cobra RM46SPB Petrol Powered Mower |
| Brand | Cobra |
| Type | Petrol Powered Mowers |
Measures | |
| Weight | 37.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-02-23 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 75.0 mm |
| Speed Limit (max) | 3.4 km/h |
| Number of Height Positions | 6 |
| Cutting Width (max) | 46.0 cm |
| Features | Self-propelled |
| Mulching | Without |
| Cutting Height (min) | 17.0 mm |
| Collection Box Capacity | 55.0 L |
| Cutting Width (min) | 46.0 cm |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
| Cutting Surface | 600.0 m² |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .