Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This self-propelled lawn mower from Mountfield is petrol-powered, which is a good option for you with a large garden.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Mountfield SP555R V Petrol Powered Mower is £939.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Mowing gets so much easier with a great lawn mower, just as this one from SP555R V from Mountfield. This model is equipped with a collection box for the grass. You can easily empty the box when it's full.
The mower is equipped with a large collector of 75 litres, so you don't have to empty it that often. With a petrol-powered lawn mower, you can mow large areas without interruption. It's great for those of you who have a large lawn.
This mower is self-propelled, which means that it's easier to maneuver and handle than many other models. It has a minimum cutting height of 13 mm, great if you prefer a shorter lawn.
In the category of lawn mowers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £939. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this lawn mower a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Mountfield SP555R V Petrol Powered Mower |
| Brand | Mountfield |
| Type | Petrol Powered Mowers |
Power Source | |
| Power | 3.82 kW |
Measures | |
| Height | 110.0 cm |
| Weight | 47.0 kg |
| Width | 56.0 cm |
| Depth | 168.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-03-08 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 65.0 mm |
| Noise Level | 98 dB |
| Speed Limit (max) | 5.0 km/h |
| Number of Height Positions | 8 |
| Cutting Width (max) | 53.0 cm |
| Features | Self-propelled, Foldable handle, Adjustable Handle Height, Soft Grip, Adjustable Speed |
| Mulching | Without |
| Cutting Height (min) | 13.0 mm |
| Collection Box Capacity | 75.0 L |
| Cutting Width (min) | 53.0 cm |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
| Cutting Surface | 1000.0 m² |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .