Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Webb offers this lawn mower that can hold 45 litres of grass in its collection box. It has a maximum cutting width of 36 cm, so it's suitable for smaller lawns.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Webb WEER36 Mains Powered Mower is £129.00. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
Keep you lawn well-trimmed with this lawn mower from Webb. It's powered by a cord, which makes it suitable for you who have a smaller area to mow.
This lawn mower has a cutting width of up to 36 cm, which is suitable for smaller areas. A maximum cutting height of 70 mm is suitable if you prefer medium high grass.
This lawn mower is mains-powered, which is suitable for smaller lawns. It's more environmentally friendly than petrol-mowers and you don't risk the battery running out in the middle of the session. With this lawn mower you do not have to rake the cut grass as it's collected in the built-in collection box.
Currently, the lowest price on this product is £129, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Webb WEER36 Mains Powered Mower |
| Brand | Webb |
| Type | Mains Powered Mowers |
Power Source | |
| Power | 1.6 kW |
Measures | |
| Weight | 11.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-05-31 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 70.0 mm |
| Cutting Technology | Rotor Mower |
| Number of Height Positions | 1 |
| Cutting Width (max) | 36.0 cm |
| Features | Foldable handle |
| Cutting Height (min) | 20.0 mm |
| Collection Box Capacity | 45.0 L |
| Cutting Width (min) | 36.0 cm |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .