Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This saw is built to allow you to cut through hard materials as easy as possible. The voltage amounts to 230 volts and would surely make a good addition to your toolbox.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Black & Decker KS890EK is £65.39. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This double-bladed alligator saw from Black & Decker is great for cutting concrete or drywall, for example. A saw like this could come very well in handy for you. This saw has a voltage of 230 volts and has a maximum no-load stroke rate of 6,500 strokes per minute.
Black & Decker KS890EK is a mains-powered alligator saw which gives a power input of 400 watts. A mains-powered saw often gives more power and it can therefore handle thicker and tougher materials. Thanks to the constant supply of power you never have to wait for any batteries to charge.
As you can see, Black & Decker KS890EK is a machine with many useful features. On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of Black & Decker KS890EK is £65. If you compare the price of this model with the category as a whole, you'll find that it's below average, which makes it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Black & Decker KS890EK |
| Brand | Black & Decker |
| Type | Alligator Saws |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Cable Length | 3.0 m |
Product Properties | |
|---|---|
| No Load Stroke Rate (max) | 6500 bps |
| Stroke Length | 10.0 mm |
| Power Input | 400 W |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2011-01-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .