Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

There is no cord that you could trip over, since the saw runs on a battery. The saw has a voltage of 12 volts and isn't all too heavy at 1.2 kg.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Milwaukee C12 HZ-202C is £195.18. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A reciprocating saw can handle most materials and is good for demolishing. You get two batteries with this product, so no need to buy one separately. The multi-battery setup means you can just swap for one that's been charged and keep on working. This saw has a voltage of 12 volts and a shorter stroke length of 13 mm will do just fine for cutting thin metal (aluminium, for instance).
Milwaukee C12 HZ-202C is a cordless reciprocating saw with a weight of 1.2 kilograms. To compare a cordless saw to a mains-powred one is a bit unfair since one running on mains runs on 230 volts, which gives more power. But you can compensate by getting batteries with high ampere-hours (Ah) so that they'll last longer.
In summary, there are many advantages to Milwaukee C12 HZ-202C. If you compare prices on this product on Pricerunner you'll see that the current lowest price is £195. If we compare the average price on all power saws, then this model has a below-average price, which might suit you if you're on a tight budget.
Product | |
|---|---|
| Product name | Milwaukee C12 HZ-202C |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| No Load Stroke Rate (max) | 3000 bps |
| Stroke Length | 13.0 mm |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Features | |
| Included Accessories | Charger |
Measures | |
| Length | 280.0 mm |
| Weight | 1.2 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2014-07-17 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2.0 Ah |
| Charging Time | 40 min |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 2 pcs |
| Voltage | 12.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | 2x2,0Ah |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .