Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

While demolishing, a reciprocating saw can be useful since it can cut most materials. The saw can cut through 255 millimetres of wood and weighs in at 3.2 kg, so it should work for
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Makita JR3051TK is £127.00. This is currently the cheapest offer among 24 stores.
A reciprocating saw is a good choice for those who are about to tear down a wall and need something with a bit of power. Thanks to the various blades available, you can cut most materials without issue. This saw comes with a storage box. Hopefully this will keep the saw in good shape longer. Do not, however, assume that any saw works for your project, since they could have very different purposes and advantages.
Makita brings you this mains-powered reciprocating saw which can cut wood up to 255 millimetres thick. This saw runs on a cord and lets you work without being interrupted. It also gets points for low impact on the environment.
As you can see, Makita JR3051TK is a saw with many useful features. If you compare prices on this saw on PriceRunner you'll find that the current lowest price is £127. It is also top-ranked model in terms of popularity. This model has a high average review score of 4.7 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita JR3051TK |
| Brand | Makita |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3000 rpm |
| Stroke Length | 30.0 mm |
| Power Input | 1200 W |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-07 |
Features | |
|---|---|
| Capacity Wood (max) | 255.0 mm |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade, Carrying Case |
| Bevel Capacity | No |
| Capacity PVC (max) | 130.0 mm |
Measures | |
| Length | 447.0 mm |
| Height | 176.0 mm |
| Cable Length | 2.0 m |
| Weight | 3.2 kg |
| Width | 97.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .