Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Reciprocating saws are practical since they can cut both flat and vertical surfaces. It can cut through 300 millimetres of wood and has a somewhat modest weight of 4.1 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Flex RSP DW 18.0-EC C Solo is £249.31. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
If the trees in your yard are in need of some care, you could use a reciprocating saw for that. This saw has a voltage of 18 volts and it has a weight of 4.1 kg. The included battery lets you get going with your project right away. Charge the battery and get to it.
Flex brings you this battery-powered saw with a weight of 4.1 kilograms. Mains-powered saws are often more powerful than battery-powered ones, but if you have an extra battery to saw to you often get nearly as much power.
As you can tell, there are many great things to be said about Flex RSP DW 18.0-EC C Solo. On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of Flex RSP DW 18.0-EC C Solo is £249. This model has a price below average for power saws. If it also has the features you are looking for, then this might be a good purchase for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Flex RSP DW 18.0-EC C Solo |
| Brand | Flex |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3000 rpm |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
| Colour | Multicolour |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 300.0 mm |
| Included Accessories | Battery, Carrying Case |
| Capacity Metal (max) | 20.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-09 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery, AC Mains, Rechargeable Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
Measures | |
| Length | 450.0 mm |
| Height | 100.0 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Width | 170.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .