Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This mitre saw is battery-powered,, so no need to bother with cords and such. The saw has a voltage of 40 volts and is a sturdy machine weighing in at 27.2 kg.
Romford Tools
Makita LS004GZ01 40v Max XGT 260mm Brushless Slide Compound Mitre Saw - Body Only
Or 3 interest-free payments of £216.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Makita LS004GZ01 Solo is £649.99. This is currently the cheapest offer among 14 stores.
Makita brings you this mitre saw which helps you make straight or angled cuts. The voltage in this saw amounts to 40 volts and the diameter of the blade is 260 mm. A saw like this could come very well in handy for you.
Makita brings you this cordless saw with a mitre capacity of 60° to the right and 48° to the left. Mains-powered saws are often more powerful than cordless ones, but if you have an extra battery to saw to you often get nearly as much power.
In summary, there are many advantages to Makita LS004GZ01 Solo. If you compare prices on this machine on PriceRunner you'll find that the current lowest price is £650. It is also one of the most popular models. The price is above average for the category, which combined with all its features makes this power saw a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita LS004GZ01 Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3600 rpm |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 48.0 ° |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench |
| Mitre Capacity (right) | 60.0 ° |
| Blade Bore | 30.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-29 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 40.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 805.0 mm |
| Height | 660.0 mm |
| Weight | 26.6 kg |
| Width | 644.0 mm |
| Blade Diameter | 260.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .