Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Mitre saws are perfect for making angled cuts. The saw has a voltage of 18 volts and has a not completely ínconsequential weight of 17.3 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Festool Kapex KSC 60 EB-Basic Solo is £1,009.97. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Festool brings you this mitre saw which helps you make straight or angled cuts. This saw has a voltage of 18 volts and the diameter of the blade is 216 mm. You also get a charger for the battery in this product.
Festool Kapex KSC 60 EB-Basic Solo is a cordless mitre saw with a weight of 17.3 kilograms. A cordless saw means you might not get as much power as from a mains-powered one, but it's more practical since you don't have to worry about cords and such things.
Above mentioned features are just some of the advantages with Festool Kapex KSC 60 EB-Basic Solo. This is top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner at the moment and the current lowest price is £1010. The price is above average for the category, which combined with all its features makes this power saw a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Festool Kapex KSC 60 EB-Basic Solo |
| Brand | Festool |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 4500 rpm |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 60.0 ° |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Bevel Capacity | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-18 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 639.0 mm |
| Height | 442.0 mm |
| Weight | 17.3 kg |
| Width | 459.0 mm |
| Blade Diameter | 216.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .