Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This power saw has a power input of 1650 watts. It is a very solid and sturdy machine at 20.7 kg and the voltage clocks in at 230 volts.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Makita LH1201FL is £499.00. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
This mitre saw is good for cutting straight or at an angle. This saw has a voltage of 230 volts and it weighs a hefty 20,7 kg, so it's quite a solid little thing. The 1650 watt power input is not the highest on the market, but it's high enough to let you use the saw for a lot of different tasks.
Makita brings you this mains-powered mitre saw with a 1650 watt power input. This saw runs on a cord and lets you work without being interrupted. It also gets points for low impact on the environment.
Above mentioned features are just some of the advantages with LH1201FL. In the category power saws this is at present top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner and presently has a lowest price of £499. This model has a high average review score of 4.50 out of 5 and all its features make it a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita LH1201FL |
| Brand | Makita |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3800 rpm |
| Power Input | 1650 W |
Features | |
| Mitre Capacity (left) | 47.0 ° |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Mitre Capacity (right) | 52.0 ° |
| Blade Bore | 30.0 mm |
| Bevel Capacity | No |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Length | 596.0 mm |
| Height | 620.0 mm |
| Cable Length | 2.5 m |
| Weight | 20.7 kg |
| Width | 506.0 mm |
| Blade Diameter | 305.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-08-30 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .