Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The fact that this plunge cut saw is cordless makes it very easy to bring with you. The voltage amounts to 54 volts and isn't all too heavy at 4.7 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Dewalt DCS520NT-XJ Solo is £406.99. This is currently the cheapest offer among 14 stores.
Thanks to its construction, a plunge cut saw can start cutting in the middle of a surface and not just from the edge. The voltage in this saw amounts to 54 volts and has a 165 mm blade. Since these machines are worn out a lot over time, a storage box might extend the saw's lifespan.
Dewalt brings you this cordless saw which weighs 4.7 kg. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
All in all, Dewalt DCS520NT Solo is a tool with great features. This is one of the most popular power saws on PriceRunner at the moment and the current lowest price is £407. The price is above average for the category, which combined with all its features makes this power saw a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Dewalt DCS520NT-XJ Solo |
| Brand | Dewalt |
| Type | Plunge Cut Saw |
Product Properties | |
| No Load Speed | 4200 rpm |
Features | |
| Included Accessories | Saw Blade, Carrying Case |
| Blade Bore | 20.0 mm |
| Bevel Capacity | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-08-02 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 6.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 54.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 303.0 mm |
| Height | 265.0 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Blade Diameter | 165.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .