Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The saw is cordless, so make sure to charge it. It has a voltage of 18 volts and weighs in at 4.5 kg, so it should work for everyday use.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Makita DSP600ZJ Solo is £356.00. This is currently the cheapest offer among 21 stores.
For increased safety, the blades on a plunge cut saw are completely encased in the machine itself. This saw has a voltage of 18 volts and 20 mm is the measurement of the blade bore. Do not, however, assume that any saw works for your project, since they could have very different purposes and advantages.
Makita brings you this cordless plunge cut saw with a weight of 4.5 kilograms. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
All in all, Makita DSP600ZJ Solo is a saw with great features. At present the lowest price on this product is £356, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the very best deal for you. This model has a great average review score of 4.6 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DSP600ZJ Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Plunge Cut Saw |
Product Properties | |
| No Load Speed | 6300 rpm |
Features | |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench, Carrying Case |
| Blade Bore | 20.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-01-30 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 346.0 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Blade Diameter | 165.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .