Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Circular saws have one blade mounted right on the axle of the engine. The saw has a somewhat modest weight of 5.1 kg and weighs 5.1 kg, so it's not that heavy to carry around.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Makita DSP600Z Solo is £379.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
The circular saw is you're best friend when cutting boards or joists. The saw's power input is watts, so think about what you need the saw for. More power means the saw can do tougher jobs. The voltage in this saw amounts to 18 volts and it has a weight of 5.1 kg.
Makita brings you this cordless saw which weighs 5.1 kg. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
As you can tell, there are many great things to be said about Makita DSP600Z Solo. In the category power saws this is at present top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner and presently has a lowest price of £380. This model has a high average review score of 4.5 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DSP600Z Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Plunge Cut Saw |
Product Properties | |
| No Load Speed | 6300 rpm |
Features | |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench |
| Blade Bore | 20.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-08-09 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 346.0 mm |
| Height | 241.0 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Width | 272.0 mm |
| Blade Diameter | 165.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .