Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The saw is battery-powered, so make sure to charge it. The saw has a voltage of 18 volts and has a somewhat modest weight of 2.5 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Makita DHS660Z Solo is £199.99. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
If you're building a deck and need an efficient saw, then a circular saw is a good choice. This model also comes with a number of neat accessories, such as a practical storage box. The voltage in this saw amounts to 18 volts and has a 165 mm blade.
Makita DHS660Z Solo is a battery-powered circular saw with a weight of 2.5 kilograms. To compare a battery-powered saw to a mains-powred one is a bit unfair since one running on mains runs on 230 volts, which gives more power. But you can compensate by getting batteries with high ampere-hours (Ah) so that they'll last longer.
As you can tell, there are many great things to be said about Makita DHS660Z Solo. If you compare prices on this machine on PriceRunner you'll find that the current lowest price is £200. It is also one of the most popular models. This model has a high average review score of 4.3 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DHS660Z Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| Power Output | 680 W |
| No Load Speed | 5000 rpm |
Features | |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench, Carrying Case |
| Blade Bore | 20.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-03-16 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 270.0 mm |
| Height | 250.0 mm |
| Weight | 2.9 kg |
| Width | 186.0 mm |
| Blade Diameter | 165.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .