Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

While demolishing, a reciprocating saw can be useful since it can cut most materials. It has a voltage of 20 volts and can cut through 115 millimetres of wood.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Draper D20 D20RS28 55561 Solo is £70.80. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
A reciprocating saw can handle most materials and is good for demolishing. This saw has a voltage of 20 volts and has a maximum no-load stroke rate of 3,000 strokes/minute. Just make sure it's the right type of saw for the particular project you are undertaking.
Draper D20 D20RS28 55561 Solo is a battery-powered reciprocating saw with a weight of 2.2 kilograms. This model runs on batteries, which is becoming more and more popular. Nowadays there are battery-powered models that are as powerful as mains-powered ones.
To summarise, there are many advantages to Draper D20 D20RS28 55561 Solo. On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of Draper D20 D20RS28 55561 Solo is £71. If you compare the price of this model with the category as a whole, you'll find that it's below average, which makes it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Draper D20 D20RS28 55561 Solo |
| Brand | Draper |
| Type | Reciprocating Saws |
Product Properties | |
| No Load Stroke Rate (max) | 3000 bps |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 115.0 mm |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Capacity Metal (max) | 6.0 mm |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 20.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Weight | 2.2 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-08-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .