Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Makita DJV182ZJ Solo is £271.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you're into figure cutting, a jigsaw might be a good option for you. This saw has a voltage of 18 volts and the stroke length is 26 mm. Just make sure it's the right type of saw for the particular project you are undertaking.
Makita DJV182ZJ Solo is a cordless jigsaw which can cut wood up to 135 millimetres thick. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
Above mentioned features are just some of the advantages with Makita DJV182ZJ Solo. In the category power saws this is at present top-ranked power saw in terms of popularity on PriceRunner and presently has a lowest price of £272. This model has a great average review score of 4.6 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DJV182ZJ Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Jigsaws |
Product Properties | |
| No Load Stroke Rate (max) | 3500 bps |
| No Load Stroke Rate (min) | 0 bps |
Features | |
| Capacity Wood (max) | 135.0 mm |
| Included Accessories | Carrying Case |
| Capacity Metal (max) | 10.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-03 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 77.0 mm |
| Height | 208.0 mm |
| Width | 266.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .