Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You also get a lot of lumen per watt from a high-intensity discharge lamp. The light is dimmerable, which is handy if you want to adjust the brightness.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Philips Sodium SON PIA Plus High-Intensity Discharge Lamps 70W E27 is £14.64. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips Sodium SON PIA Plus High-Intensity Discharge Lamps 70W E27 |
| Brand | Philips |
| Type | High-Intensity Discharge Lamps |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Power Source | |
| Voltage | 90.0 V |
Measures | |
| Height | 156.0 mm |
| Diameter | 71.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Temperature (K) | 1900 |
| Colour Rendering Index (CRI) | 20 |
| Socket | E27 |
| Life | 30000 h |
| Energy Class | G |
| Power | 70.0 W |
| Lumens | 6000.0 |
| Properties | Dimmerable |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Shape | Pear |
| Light Bulbs Included | 1 pack |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .