Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The light emitted by this bulb is warm white. As for the brightness, this light bulb clocks in at 6 000 lumen.
Lowest price for Philips MasterColour CDM-TD High-Intensity Discharge Lamp 70W RX7s is £39.53. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips MasterColour CDM-TD High-Intensity Discharge Lamp 70W RX7s |
| Brand | Philips |
| Type | High-Intensity Discharge Lamps |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Power Source | |
| Voltage | 94.0 V |
Measures | |
| Height | 119.0 mm |
| Diameter | 22.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-07-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Temperature (K) | 3000 |
| Colour Rendering Index (CRI) | 80 |
| Socket | RX7s |
| Life | 16000 h |
| Energy Class | G |
| Colour/Finish | Warm White |
| Power | 70.0 W |
| Lumens | 6000.0 |
| Shape | Tube |
| Light Bulbs Included | 1 pack |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .